95درصد جاده‌های استان به شبکه ارتباطی متصل هستند
شنبه 22 بهمن 1401 - 17:37:09
پایگاه خبری فجر شمال

به گزارش پاگاه خبری فجر شمال، حسین شهابیان، مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استانداری مازندران، درباره دستاوردهای 44 ساله انقلاب اسلامی و اقدامات دولت سیزدهم در این حوزه در مازندران در گفت‌وگویی، اظهار کرد: پهنای باند ورودی استان در ابتدای دولت یک‌هزار و 120 گیگابیت بود که در دولت سیزدهم با افزایش 17درصدی به یک‌هزار و 310 گیگابیت رسیده است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استانداری مازندران بیان کرد: ظرفیت شبکه انتقال در ابتدای دولت سیزدهم یک‌هزار و 344 گیگابیت بود که این عدد با رشد 15درصد به یک‌هزار و 544 گیگابیت رسیده است.

شهابیان با بیان اینکه پیشرفت پایانه فیبر رامسر با پیشرفت 15درصدی در دولت سیزدهم به 100درصد رسید، گفت: پایانه فیبر بابلسر در ابتدای دولت 10درصد اجرایی شده بود ولی در دولت سیزدهم به 80درصد پیشرفت فیزیکی رسیده است.

وی ادامه داد: پایانه فیبر کیاسر هم در ابتدای دولت 5درصد پیشرفت داشته که در دولت سیزدهم به 50درصد رسیده است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استانداری مازندران با اعلام اینکه اقدامات اساسی در حوزه زیرساخت‌ها انجام گرفت، بیان کرد: در حوزه مخابراتی ضریب نفوذ تلفن ثابت ما 45درصد و ضریب نفوذ اینترنت ما 120درصد و ضریب نفوذ سیم‌کارت ما 160درصد است.

شهابیان با بیان اینکه مازندران درحوزه زیرساختی از روند خوبی برخوردار است، اضافه کرد: مازندران به‌عنوان استان هوشمند انتخاب شد و به دنبال این هستیم در بحث اقتصاد هوشمند برنامه‌ریزی کنیم و نیاز است که زیرساخت‌های ارتباطی استان در حد و اندازه اقتصاد باشد.

وی با اعلام اینکه 95درصد جاده‌های استان به شبکه ارتباطی متصل هستند، بیان کرد: در حوزه جاده‌های اصلی وضعیت ما بسیار خوب و مناسب است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استانداری مازندران یادآور شد: همچنین در دولت سیزدهم 150 روستای استان برای ایجاد سایت جدید و ارتقای تکنولوژی اعتبار کسب کردیم که اقدام شایسته‌ای بود.

شهابیان با تاکید بر اهمیت آزادراه اطلاعاتی یا فیبر نوری در بحث اقتصاد دیجیتال، خاطرنشان کرد: دولت سیزدهم گام بسیار بلندی را در حوزه ارتباطات برداشته است که نقش بسیار مهمی دارد و اگر بخواهیم به این مهم دست یابیم نیاز است زیرساخت‌ها را قوی کنیم.

وی با اعلام اینکه شبکه ملی اطلاعات از پروژه‌های مهم و اساسی است، گفت: دولت هم این برنامه را سرفصل برنامه‌های خود قرار داده است که در طول دولت سیزدهم از رشد 26درصدی برخوردار بوده است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استانداری مازندران با اشاره به آغاز طرح فیبرنوری در شهرهای عباس‌آباد، چالوس و خرم‌آباد تنکابن، افزود: توسعه طرح فیبر نوری در شهرهای کیاکلا، نکا، نشتارود، سلمان‌شهر و قائمشهر در حال گرفتن مجوز و طراحی و بقیه شهرها درحال انجام اقدامات هستند که انشاءالله با تعامل دستگا‌ه‌ها که سهم استان 655 هزار پورت از 20میلیون پورت است که تا پایان دولت سیزدهم محقق شد تا 80درصد خانوارها از اینترنت پرسرعت برخوردار شوند.

شهابیان با اعلام اینکه توسعه فیبرنوری در روستاها نیز در دستور کار قرار دارد، گفت: عدالت ارتباطی موضوع مهمی است، به‌طوری‌که370 کیلومتر فیبر نوری را اجرا کردیم.

وی با اعلام اینکه 113 شرکت دانش‌بنیان در استان داریم، گفت: 54 شرکت فناوری اطلاعات دارای شناسنامه در این حوزه فعال هستند که 18 میلیارد و 800 اعتبار در قالب تسهیلات برای اشتغال‌زایی 100 نفر به‌صورت مستقیم در نظر گرفتیم.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استانداری مازندران با بیان اینکه یک‌هزار و 22 دفاتر خدمات شهری و روستایی در استان داریم، اضافه کرد: 562 دفتر شهری و 460 دفتر روستایی است که 126 دفتر شهری و 100 دفتر روستایی در دولت سیزدهم به این دفاتر اضافه شد.

شهابیان با اشاره به 63 باجه بانکی برای روستاهای مازندران، اظهار کرد: در حوزه تسهیلات در 17 سرفصل بیش از 37هزار نفر مبلغی بالغ 2‌هزار و 700 میلیارد به‌منظور تقویت اقتصاد بومی در روستاهای استان پرداخت شد.

وی با اعلام اینکه پنجره واحد بومی استان به‌طور جدی درحال پیگیری است، تصریح کرد: پروژه اجرای فیبر نوری با حجم 320 کیلومتر برای شهرستان‌های آمل، بابل، سوادکوه و نکا و 157 روستا و 8هزار و 629 خانوار با اعتباری بالغ بر 160 میلیارد ریال در دستور کار قرار دارد.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استانداری مازندران در پروژه راه‌اندازی اینترنت روستایی، گفت: 25 سایت اینترنت روستایی برای شهرستان‌های آمل، بابل، بهشهر، ساری و 27 روستا و برای بیش از 4هزار خانوار با اعتباری بالغ بر 30میلیارد ریال را دنبال خواهیم کرد.
مجید اسدی خبرنگار فجر شمال 


http://fajreshomal.ir/fa/News/21223/95درصد-جاده‌های-استان-به-شبکه-ارتباطی-متصل-هستند
بستن   چاپ