برپایی سه نمایشگاه صنایع دستی نوشهر، بابلسر و نور
شنبه 27 اسفند 1401 - 18:59:44
پایگاه خبری فجر شمال

مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی مازندران گفت: سه نمایشگاه صنایع دستی نوشهر، بابلسر و نور به صورت ملی برپا می شود.  

به گزارش پایگاه خبری فجر شمال،  صادق برزگر، مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی مازندران27اسفند  در نشست خبری ستاد تسهیلات سفر با بیان اینکه ستاد اجرایی مصوبه خدمات سفر با هدف توسعه گردشگری داخلی و ارتقای خدمات مطلوب برای گردشگران در این خطه از شمال کشور فعالیت دارد،‌اظهار کرد: این ستاد متشکل از 12کمیته می باشد.

وی با بیان اینکه تلاش داریم نوروز امسال با حفظ حرمت ماه رمضان شاهد اقامت تعداد یک میلیون و 253هزار و 148 نفر شب مسافر در مراکز و تاسیسات گردشگری استان باشیم، گفت: پیش‌بینی می‌شود تعداد مسافران در نوروز 1402 به استان مازندران، افزایش یابد  از این رو تمامی هتل ها ،مراکز اقامتی ،خانه مسافر ،مراکز بوم‌گردی، تاسیسات ساحلی، واحد‌های پذیراهی بین‌راهی و منطقه نمونه گردشگری و..... آماده پذیرش مسافران و گردشگران در نوروز 1402 هستند.  

برزگر با بیان اینکه بازگشایی واحدهای پذیرایی بین راهی در ماه مبارک رمضان تنها با اخذ مجوز قانونی امکان پذیر خواهد بود، بیان کرد: معتقدیم تامین اغذیه یکی از نیازهای گردشگران است که باید به خوبی و با رعایت شئونات اسلامی مرتفع شود.

وی با بیان اینکه همکاران این اداره کل در دبیرخانه ستاد تسهیلات سفر به‌صورت شبانه روز پاسخگو بوده و تمام تلاش خود را جهت رفاه حال مسافران و گردشگران خواهند کرد، تصریح کرد: تمامی تاسیسات و مراکز گردشگری زیر مجموعه این اداره‌کل در راستای رفاه حال گردشگران با توجه به مهمان نواز بودن این استان در اسکان و خدمات رسانی هر چه بهتر مسافران به طور جدی پای کار هستند.  

برزگر از آماده سازی 190مدرسه برای اسکان فرهنگیان خبر داد و افزود: همچنین سالن های ورزشی و سوله ها برای چادر خوابی مسافران نوروزی مهیا شده است.

  وی به استقرار 34پایگاه امدادی هلال احمر ، 10‌پایگاه امدادی سیار و 20پایگاه جوان در ایام نوروز اشاره کرد و گفت: 27موزه استان نیز پذیرای عمومی علاقه مندان هستند.

به گفته برزگر 80 دستگاه خودروی امدادی در سطح استان ارائه خدمات خواهند داشت، افزود: 22راهدارخانه نیز برای تامین امنیت راه های استان فعالیت دارند.  

وی از برپایی 26نمایشگاه صنایع دستی در ایام نوروز خبر داد و یادآورشد: سه نمایشگاه صنایع دستی نوشهر، بابلسر و نور به صورت ملی برپا میشود.  

برزگر با بیان اینکه چیدمان سفره های هفت سین، زیباسازی ساختار فیزیکی شهرها به واسطه نشست با کمیته شهرداری ها تدبیر شده است، ادامه داد: کمیته دهیاری ها نیز بحث آماده سازی روستاهای مقصد گردشگری را عهده دار هستند.

وی با بیان اینکه اجرای آئین های بومی مازندران و آماده سازی روستاهای گردشگر پذیر و برخوردار از فضای بوم گردی، ساماندهی و نظافت سواحل، برگزاری تورهای رایگان شهری و ساخت المان های شهری با رویکرد فرهنگی معنوی نیز مورد توجه است،‌ افزود: با همکاری اوقاف و امورخیریه استان پذیرایی از روزه داران را نیز خواهیم داشت.  

برزگر از راه اندازی‌ نرم افزار پمپ بنزین یاب برای رفاه حال مسافران و گردشگران خبر داد و افزود: هزار جاذبه طبیعی و تاریخی استان در سامانه جانمایی شده است و در قالب پیامک آدرس این سامانه به همراه لوکیشن برای مسافرین که به استان وارد می شوند ارسال خواهد شد.

وی از اجرای طرح «سلامت گر سفر» با عنوان «هر کودک یک سلامت گر» در ایام نوروز خبر داد و یادآورشد: استقبال نمادین از گردشگران نوروزی را با حضور استاندار مازندران خواهیم داشت.  

برزگر با تاکید براینکه تلاش داریم با همکاری کمیته های عضو ستاد تسهیلات سفر استان مقوله تامین امنیت و رعایت حقوق گردشگران به درستی صورت گیرد، گفت: برپایی جلسات انس و ختم قرآن و مسابقات قرآن در کمپ های هلال احمر نیز مورد توجه است.

  به گفته مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی مازندران سیاه چادر عشایر در تمامی ورودی های استان برای به تصویر کشیدن سبک زندگی عشایر استان در کنار کمپ های هلال احمر برپا می شود، افزود: توزیع کتاب بین گردشگران نیز در دستور کار قرار دارد. وی با اشاره به اهمیت رعایت عفاف و حجاب در مراکز تفریحی توریستی، هتل ها و ... گفت: تلاش داریم با نصب بنر و توزیع بسته های فرهنگی الزام رعایت شئونات اسلامی در این استان به مسافران و گردشگران یادآورشد.

برزگر با اشاره به سه هزار آثار میراثی استان، افزود: متاسفانه تاکنون فقط 800اثر از این میزان ثبت ملی شده است.

وی با بیان اینکه در کشور 28اثر ثبت جهانی داریم اما از این ظرفیت برای جذب گردشگر استفاده نمی شود، گفت: متاسفانه دانش استفاده از ظرفیت جاذبه های گردشگری برای جذب توریست در استان بکار بسته نمی شود.

برزگر با بیان اینکه زیرساخت های اقامتی برای جذب گردشگر باید ایجاد شود، افزود: بیش از شش هزار تاسیسات گردشگری استان با مشکلات زیرساختی مواجه اند اما برای توسعه و تقویت این زیرساخت ها هم افزایی و همگرایی شاهد نیستیم.

وی با بیان اینکه با ورود هر یازده نفر گردشگر به استان یک شغل ایجاد می شود، گفت: گردشگری مازندران به تنهایی می تواند کشور را اداره کند اگر از ظرفیت این عرصه به درستی بهره گرفته شود.
مجید اسدی خبرنگار فجر شمال /

 


http://fajreshomal.ir/fa/News/21393/برپایی-سه-نمایشگاه-صنایع-دستی-نوشهر،-بابلسر-و-نور
بستن   چاپ