آخرین مطالب

رئیس کارگروه رایانش زیستی معاونت فناوری ریاست جمهوری در گفت‌وگو خبرنگار ما : تولید واکسن داخلی را مدیون حمایت‌های رهبری هستیم/ حرف بیگانگان را به توانمندی داخلی ترجیح ندهیم فناوری

رئیس کارگروه رایانش زیستی معاونت فناوری ریاست جمهوری در گفت‌وگو خبرنگار ما : تولید واکسن داخلی را مدیون حمایت‌های رهبری هستیم/ حرف بیگانگان را به توانمندی داخلی ترجیح ندهیم

  بزرگنمایی:

مجید اسدی خبرنگار فجر شمال : کرونا، ویروس بدون مرزی که این روزها بیشترین استرس و نگرانی را در سطح جهان ایجاد کرده است، با تزریق اولین دوزهای واکسن سر تیترخبرها رابه خود جلب کرده است و چشم های زیادی را پیگیر اخبار مربوط به ان دوخته اند.

230 شرکت در حال ساخت واکسن کرونا در دنیا باهم رقابت می کنند و دیگر واکسن کرونا در جنگ سیاست ها تزریق می شود و مافیای دارو را هم ترغیب کرده است تا دست به کار شوند، تلاش ها در سراسر جهان همزمان برای ساخت واکسن در تلاش اند، اما تا بحال هیچ کدام مرحله آزمایش بالینی را به اتمام نرسانده اند.

براساس اخرین آمارها 11 واکسن در دنیا در فاز 3 بالینی هستند، در این میان کشورمان پیشرفت های خوبی داشته است، بطوری که یک پروژه از مرحله 3 بالینی گذشته است و تا 2 ماه اینده علاوه بر 3 نفر به 53 نفر دیگر تزریق می شود.
 

 
در این هیاهوی واکسن که هیچ کدام صد در صد کارایی آنها به اثبات نرسیده، برخی در داخل اصرار به واردات میلیونی این واکسن ها دارند و ذهن جامه را به سمتی می برند که این واکسن ها منجی برای کرونا خواهند بود، اما واکسن های ایرانی که به مرحله تست انسانی هم رسیده اند و حال داوطلبان تاکنون عوارضی را نداشته اند، با نگاهی تردید می نگرند و موج بی اعتمادی را نهادینه می کنند.

عباس نجاری، رئیس کارگروه رایانش زیستی ستاد زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در گفتگو با خبرنگار بلاغ با اشاره به خرید واکسن خارجی کرونا گفت: بطور کلی واکسن باید روی گروههای حداقل چند هزار نفر جواب دهد تا برای خرید اقدام شود، این مسئله جدی است نمی توان واکسنی که به سرعت در کشورهای دیگر درست شده است.

 وی با بیان اینکه  زمان زیادی برای ساخت یک واکسن لازم است، عنوان کرد: حداقل نمونه های ویروسی استفاده شده برای 6 ماه گذشته است که تا امروز تغییرات زیادی حاصل شده ، ما باید اخرین تغییرات و پیشرفت ترین یا لااقل ویروسی که در طبیعت جامعه مان منتشر شده است را استفاده کنیم.
 
رئیس کارگروه رایانش زیستی ستاد زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ویروس کرونا را از خانواده سرماخوردگی دانست و خاطرنشان کرد: سرماخوردی هر سال برایمان چند بار تکرار می شود و ما سرما می خوریم، این نشان می دهد رفتارهای که در سیستم ایمنی بدن شکل می گیرد تغییراتی کرده است، سیستم ایمنی از ابتدا باید شناسایی کند به همین خاطر است واکسن انفلوانزا هر سال باید زده شود.
 
وی از 170  گروه در دنیا به ساخت واکنس خبر داد، اظهار کرد: هفت شرکت روی 5 نوع واکنس در ایران کار می کنند، در واقع  5 تکنولوژی که به دنبال موثر ترین و بهترین آن را هستیم و نتایج خوبی را تا به امروز داشته است.

نجاری تصریح کرد: یکی از روش های که زمان طولانی بکار گیری می‌شود، روش تخم مرغی است که ویروس را تکثیر می کنند که باید رفتار این ویروس تغییر یافته را مدیریت کنیم.
 
وی به تخریب های فضاهای مجازی به دستاوردهای نخبگان کشورمان ابراز ناراحتی کرد و افزود: متاسفانه چالشی که در فضا موجود است، درست نیست، اینکه یک ایرانی رئیس ناسا شود، بزرگترین جراح مغز دنیا باشد، پیوند ریه و .. را در خارج از کشور انجام دهد، چیز عجیبی نیست و آن را تحسین می کنیم.

نجاری ادامه داد: اما اگر همان ایرانی در داخل کشور فعالیت کند همه با دیده تعجب به آن نگاه می کنند و به توانمندی های داخلی اعتماد ندارند، کلون کردن سلول های بنیادین کار ساده ای نبود، بسیاری از کشورها هنوز نتوانسته اند آن را انجام دهند، در یک شب تاریخی فرزندان این کشور توانسته اند 30 کیلومتر جاده را باتلاق کنند، از لحاظ علمی کار بسیار سختی است، چند کامیون باید در دقیقه انجام شود، چقدر خاک باید پر شود، چطور غرق نشدند و سوالاتی که این را یک رکورد بین المللی کرده است، لشکر 25 کربلا چطور از فاو رد شدند در آن زمستان سخت چطور قواصان از اروند رود عبور کردند، چطور توانستند ان موانع چون مین را پشت سر بگذارند، هیچ کس باورش را نمی کند همین بچه ها امروز توانستند در حوزه علمی فعالیت های خوبی داشته باشند؛ چرا که ظرفیتی موجود در کشورمان بیش از تصور است، اما متاسفانه حرف های بیگانگان را ارج می دهیم و به دانشمندان خود با تردید نگاه می کنیم.
 


وی حمایت مقام معظم رهبری را باعث افتخار نخبگان خواند و یاداور شد: ایشان اعتبار خود را واسطه قرار دادند تا از جوانان نخبه این مملکت دفاع کنند و این پشتوانه بزرگی برای جوانان است  که پول ما بر سر واکسن خارجی نرفت، مردم نگران جان عزیزانشان هستند و ما نیز نگران هستیم، اینکه از دستاوردهای جوانانمان استفاده نکنیم و محصولات خارجی را استفاده کنیم قطعا دلشکسته و نا امید می شود جان مردم برای ما بیش از اینها عزیز است، هم پول ما خواهد رفت و هم فرصت تولید خودی را از دست می دهیم.

رئیس کارگروه رایانش زیستی ستاد زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: ما مدیون حمایت های مقام معظم رهبری در جهت حمایت و باورشان به جوانان این مملکت هستیم که از صحبتهای مقام معظم رهبری انرژی گرفته اند.

وی خاطرنشان کرد:افرادی هستند در کشور که از منافعی دارند، در زمانی که داروهای گران در گلوی مردم می کردند و هر چه دانشمندان ما با نظریه های علمی اثبات کردند که این بیماری التهابی است و ویروس شروع کننده است، قانع نمی شدند و با فشارهای زیادی واردات این داروها قطع شود، برخی کشورها می خواهند با این معقوله پول های بلوکه شده را به این صورت وارد ایران کنند و در واقع جنگ اقتصادی بهداشتی به راه انداختند.
 
12 تیم روی تولید واکسن در ایران کار می کنند ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) و موسسه برکت، انستیتو پاستور ایران، موسسه واکسن و سرم سازی رازی، تعدادی دانشگاه علوم پزشکی، وزارت دفاع، شرکت ها و موسسان دانش بنیان و.. که در مراحل متفاوتی هستند، اما هشت پروژه پیشرو ترند


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

نماینده ولی فقیه در مازندران: تفکر وفرهنگ انقلاب اسلامی را در جامعه برجسته کنیم

26 میلیارد ریال پروژه‌های توزیع برق مازندران افتتاح شد

وزیر نیرو 6 طرح گردشگری مازندران را افتتاح و کلنگ‌زنی کرد

رئیس کل دادگستری مازندران: تشدید نظارت برای پیشگیری از جرم از ارکان سند تحول قضایی است

آزمون دوره دکتری نیمه متمرکز سال 1400 در دانشگاه مازندران برگزار می شود

داور جایزه معتبر بین‌المللی گلدن ترزینی شد

مسئول بنیاد خیریه آبشار عاطفه‌ها بابلسر از اهدا 10 سری کمک جهیزیه به زوج‌های نیازمند همزمان با ولادت حضرت علی(ع) خبر داد و گفت

کرونا و افزایش تقاضای کشت مکانیزه برنج در مازندران

نماینده ولی فقیه در مازندران: لزوم حذف دلال‌بازی بین تولید و مصرف/دولت آینده جوان وانقلابی باشد

تغییرالگوواره‌های سنتی حاکم بر دانشگاه‌ها از سوی ​وزارت علوم ، فناوری و تحقیات

18 نفر در جشنواره ادبی، فرهنگی و هنری دانشگاهیان به میزبانی دانشگاه مازندران برگزیده شدند

برتری مسابقات دوی استقامت پایگاه‌های بسیج ادارات شهرستان بابلسر را به خود اختصاص دا د

نتایج جشنواره ​ملی ادبی، فرهنگی، هنری دانشگاهیان «زندگی دست یاری‌گر توست» به میزبانی دانشگاه مازندران

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران :پوشش خبری تجمعاتی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، عادی‌انگاری را اشاعه می‌دهد

از مهندسی در جنگ تا شراکت ثواب جهاد با همسر!

قطار همدلی در ایستگاه انتقال خون/هدیه‌ای سرخ برای نجات زندگی

فرمانده سپاه کربلا اعلام کرد برخورد قاطع سپاه با محتکران/شاخصه اقتصاد مقامتی توجه مدیران به زیرساخت ها

وی گفت: حضرت علی(ع) عدل مجسم و مظهر حق است، وجود نازنینی که عدالت با وجود ایشان نمایان شد و ظلم و ستم فرونشست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران خاطرنشان کرد: میزان مرگ و بستری ما نسبت به کشور کمتر است همچنین 15 نفر از افراد فوت شده جز کادر درمان بوده‌اند

مراجعه بیش از 144 هزار بیمار مبتلا و مشکوک به کرونا به مراکز بهداشتی و درمانی بابل از اول اسفند ٩٨ تا اول اسفند ٩٩/ 532 فوتی قطعی کرونایی در بابل

تزریق واکسن به 145 نفر / پلمب 1250 واحد صنفی در یکسال گذشته در بابل

خرید بیش از 400 میلیارد ریال تجهیزات بیمارستانی در یکسال گذشته در بابل

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری شاهد اعلام کرد توسعه استاندارد‌های ملی طرح‌های کشاورزی و دامپروری در مازندران

استاندار مازندران : کار خیر فارغ از سلیقه سیاسی نقطه قوت خیرین مدرسه ساز است

ساخت نخستین کتابخانه سبز کشور در مازندران کلید خورد

مدیرکل تبلیغات اسلامی مازندران مطرح کرد: لغو مراسم معنوی اعتکاف در مازندران

نماینده ولی فقیه در مازندران: راهبرد جریان های انقلابی در مازندران تقویت شود

نشست مشترک رییس دانشگاه مازندران و سرکنسول کنسولگری افغانستان در ایران

عضو کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی کشور: دولت و مجلس مسئول تبعیض آشکار در حق بازنشستگان تامین اجتماعی هستند

رودخانه‌های شیلاتی مازندران به پیمانکاران بخش خصوصی سپرده شد

رئیس کل دادگستری استان مازندران در پایان ضمن تاکید بر مفید و مؤثر بودن نگاه پیشگیرانه خاطر نشان کرد

​دانشگاه مازندران خانه همه نخبگان ، دانش‌پیشگان و دانشمندان این سرزمین است

مدیرکل بهزیستی مازندران خبر داد: واگذاری 51 هزار پرونده به مراکز مثبت زندگی بهزیستی مازندران

مدیر کل کمیته امداد مازندران گفت: چهار هزار نیازمند فاقد مسکن در استان تحت حمایت کمیته امداد قرار دارند.

رییس ستاد انتخابات مازندران منصوب شد

فرمانده انتظامی مازندران: 68 باند تهیه وتوزیع مواد مخدر در مازندران متلاشی شد

صدور بیانیه در خصوص ادغام معاونت فرهنگی - اجتماعی در معاونت دانشجویی دانشگاه ها

مدیرکل بیمه سلامت مازندران: مشکلی برای اجرای طرح الکترونیکی شدن نسخه‌های درمانی نداریم

راه‌آهن شمال با پیمانکاران داخلی برقی می‌شود

سردار ملکی ضمن تقدیر از عوامل این فیلم، به تلاش هنرمندان برای بصیرت‎‌زایی مردم جامعه اشاره کرد و و بر ضرورت تقدیر و حمایت هنرمندان تأکید کرد.

سیمه قاسمی طوسی گفت:تصویب طرح نهایی حفظ کرامت و حمایت زنان برابر خشونت می تواند مدافع حقوق زنان در جامعه باشد.

فلاح شهرستان سیمرغ را یکی از قطب های کشاورزی استان عنوان کرد و گفت:

استاندار مازندران: اسکله های دریایی در مازندران ایجاد می شود

مدیرکل ارشاد مازندران: ساخت مجتمع فرهنگی رامسر هفته آینده از سر گرفته می‌شود

مدیرکل تبلیغات اسلامی مازندران: گفتمان حضرت امام راحل پایداری ومقاومت است

نماینده ولی فقیه در مازندران: زبان بازی وحرف در برجام بس است/ ضرورت حضور همگانی در انتخابات

مرحله نهایی بیست‌وپنجمین دوره المپیاد علمی- دانشجویی کشور

مسئول بسیج رسانه مازندران تاکید کرد لزوم فرهنگسازی رسانه ها برای فرزندآوری وافزایش جمعیت

فرمانده انتظامی سیمرغ گفت : دستگیری 2 سارق حرفه‌ای سارقان باغها در شهرستان سیمرغ

سلیمانی خاطرنشان کرد: آیت‌الله روحانی از چهره‌های ماندگاری است که نقش ارزنده‌ای در نهادینه کردن فرهنگ انتظار در جامعه داشت.