آخرین مطالب

عضو هیات مدیره انجمن جمعیت شناسی ایران،

یادداشت تحلیلی – جمعیت‌شناختی به‌مناسبت روز ملی جمعیت تفکر و اندیشه

یادداشت تحلیلی – جمعیت‌شناختی به‌مناسبت روز ملی جمعیت

  بزرگنمایی:

گروه تفکر و اندیشه: عضو هیات مدیره انجمن جمعیت شناسی ایران، در یک یادداشت تحلیلی، به بررسی اجمالی فرصت‌ها و چالش‌های جمعیت‌شناختی ایران در مقیاس بین‌المللی پرداخت.به گزارش پایگاه خبری فجر شمال، یعقوب فروتن دانشیار جمعیت‌شناسی گروه علوم اجتماعی دانشگاه مازندران، محقق افتخاری گروه مطالعات اسلامی دانشگاه وایکاتو نیوزیلند و دانشگاه غرب سیدنی استرالیا و عضو هیات مدیره انجمن جمعیت شناسی ایران، به‌مناسبت روز ملی جمعیت(30 اردیبهشت) و طی یک یادداشت تحلیلی، به بررسی اجمالی فرصت‌ها و چالش‌های جمعیت‌شناختی ایران در مقیاس بین‌المللی پرداخت و آورد: 

مقدمه:

دو موضوع جمعیت(Population) و جمعیت‌شناسی(Demography) و اهمیت فزاینده آن‌ها در جهان معاصر به سبب ویژگی‌های بی‌سابقه دوران نوین، بیش از هر زمان دیگری در تاریخ حیات بشر برای همگان اعم از ملت‌ها و حکومت‌ها نمایان شده است. موضوع جمعیت با جنبه‌های متعدد زندگی ما انسان‌ها اعم از ابعاد خانوادگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، امنیتی، فرهنگی، دینی، زیست محیطی، غذایی، درمانی بهداشتی، و ... در هم تنیده است. لیکن، امروزه در بسیاری جوامع از جمله در کشور ما، نقش و جایگاه جمعیت و مولفه‌های آن مانند ازدواج، طلاق، فرزندآوری، مهاجرت و ... بیش از هر چیز دیگری با مسایل اقتصادی و فرصتهای شغلی پیوند خورده است که اینک با شیوع ویروس جهانی کرونا، این چالش‌های اقتصادی جمعیت تشدید شده است. به همین سبب، در این یادداشت کوتاه نیز به‌طور مشخص، مناسبات بین جمعیت و اقتصاد و ملاحظات جمعیت‌شناختی مرتبط با رشد اقتصادی را کانون اصلی توجه قرار می‌دهم که بدون تردید ابعاد متعددی که در بالا ذکر شد را نیز در بر می‌گیرد.

رویکرد اول: فرصت‌های جمعیتی

رویکرد اول مبتنی بر یک نگرش مثبت و خوش‌بینانه در زمینه روابط بین جمعیت و اقتصاد است. مطابق این رویکرد، از اصطلاحات و مفاهیمی هم‌چون پنجره جمعیت‌شناختی فرصت یا هدیه جمعیت‌شناختی یا همان پدیده موسوم به موهبت یا منفعت جمعیت‌شناختی(The Demographic Dividend) بهره می‌گیریم که مربوط به ساخت و ترکیب سنی جمعیت یک کشور است. به این معناکه در کشورهایی مثل کشور ما که نسبت قابل ملاحظه‌ای از جمعیت آنها را جوانان و افراد واقع در سنین فعالیت اقتصادی تشکیل می‌دهند، در واقع یک پنجره‌ای به روی این دسته از کشورها گشوده می‌شود و به‌طور بالقوه از یک فرصت طلایی و هدیه استثنایی بهره‌مند می‌شوند که می‌توانند از این پتانسیل جمعیت جوان و بالقوه فعال اقتصادی برای توسعه و بهبود جامعه استفاده کنند. این رویکرد در کتاب جمعیت‌شناسی اقتصادی همراه با بررسی نمونه‌های واقعی و تجربیات تاریخی برخی کشورهای جهان به تفصیل بحث شده است. یک نمونه بسیار موفق آن مربوط به کشورهای شرق آسیا موسوم به ببرهای آسیا شامل سنگاپور، کره جنوبی، هنگ کنک و تایوان است که با برنامه‌ریزی‌های دقیق و سیاست‌گذاری‌های مناسب در سطوح ملی و بین‌المللی توانستند از همین پنجره جمعیت‌شناختی فرصت در راستای رونق تولید و رشد اقتصادی کشورشان استفاده کنند.

رویکرد دوم: چالش‌های جمعیتی

رویکرد دوم به روی دیگر مناسبات بین جمعیت و اقتصاد می‌نگرد بدین معناکه باید واقع‌بین و جامع‌نگر باشیم و احتمالات و واقعیات دیگر را از یاد نبریم. به‌عبارت دقیق‌تر، این پنجره جمعیت‌شناختی برای همیشه باز باقی نمی‌ماند و این فرصت طلایی و هدیه جمعیتی مربوط به خیل عظیم جمعیت جوانان برای همیشه موجود نخواهد بود. همان‌طوری‌که "فصل خندان بهاری" نیز برای همیشه ماندگار نیست و لاجرم جای خود را به "فصل خزان پاییزی" و سپس به "فصل لرزان زمستانی" خواهد داد. بنابراین، چنان‌چه تمهیدات و امکانات لازم در عرصه‌های آموزشی و تحصیلی، اقتصادی و شغلی، تشکیل خانواده و غیره بر پایه برنامه‌ریزی‌های علمی و سرمایه گذاری‌های ملی و بین‌المللی فراهم نشوند، درآن‌صورت جامعه با چالش‌های جدی و مسایل فزاینده ناشی از رشد تورمی جمعیت جوانان(Youth Bulge)  روبرو می‌شود و زمینه‌های لازم برای افزایش و گسترش بیکاری، طلاق، مهاجرت متخصصان، جرایم، ناامنی، خشونت و ناآرامی‌های سیاسی اجتماعی و ... شکل می‌گیرد که یقینا نه تنها با رونق تولید و توسعه و رشد اقتصادی سازگاری ندارد، بلکه به افزایش و گسترش فقر و رکود اقتصادی نیز منجر می‌گردد. گفتنی است که چالش‌های اجتماعی و ناآرامی‌های سیاسی ناشی از رشد تورمی جمعیت جوانان، به تفصیل در کتاب جمعیت‌شناسی سیاسی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

خلاصه و جمع‌بندی:

در جمع‌بندی دو رویکرد فوق‌الاشاره، می‌توان گفت که در کشور ما نیز لازم است هرچه سریع‌تر این بهار جمعیتی یعنی همین پنجره جمعیت‌شناختی فرصت اقتصادی را دریابیم و قدر آن را به خوبی بدانیم چون خوشبختانه کشور ایران در حال حاضر کماکان دارای یک ساختار سنی جمعیت جوان است. البته، موفقیت در این عرصه نیازمند برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات متعدد است که در صدر آنها، نگاه علمی و تخصصی و بهره‌مندی بیشتر از متخصصان کشور مانند جمعیت‌شناسان، اقتصاددانان، جامعه‌شناسان و سایر متخصصان در رشته‌های متعدد علمی است که دانش و تجربه لازم را دارند و هم‌چنین لازم است تا ماهیت و مقتضای سنین جوانی مانند ازدواج و اشتغال نیز بطور جدی‌تر به‌عنوان دغدغه برنامه‌ریزان، سیاست‌گزاران و مسوولان جامعه باشد.

در پایان این یادداشت کوتاه نیز بسیار مشتاقم تا به جملات زیبا و پرمعنا که بیش از 200 سال پیش توسط اندیشمند بزرگ، نیکولاس کندورسه (1743-1794) بیان شد، اشاره نمایم که به ساده‌ترین و شیواترین زبان، بر اهمیت و ضرورت جمعیت بهتر در مقایسه با جمعیت بیشتر و به‌عبارتی دیگر، بر غلبه و برتری گفتمان کیفیت جمعیت بر گفتمان کمیت جمعیت تاکید می‌کند:

   در آینده، انسان‌ها به این آگاهی خواهند رسید که اگر وظیفه‌ای در قبال آیندگان خویش دارند، این وظیفه آن نیست که فقط آن‌ها را به‌دنیا آورند، بلکه آن است که به آیندگان خویش شادمانی عطا کنند. در همین چارچوب، ما هم خودمان را متعهد و ملزم بدانیم تا میراثی را که به نسل‌های آینده واگذار می‌کنیم بهتر یا حداقل، برابر با میراثی باشد که ما خودمان از پیشینیان خویش دریافت کرده‌ایم.

منابع:

*بلووم، دیوید و همکاران (1398)، "جمعیت شناسی اقتصادی: رویکردی نوین به پیامدهای اقتصادی تغییرات جمعیتی"، ترجمه: فروتن، یعقوب،

بابلسر: انتشارات دانشگاه مازندران. چاپ اول. (https: //fidibo.com/book/104629)

 

*مای، جان. اف. (1397)، "سیاست‌های جمعیتی جهان"، ترجمه: فروتن، یعقوب، تهران: انتشارات مؤسسه مطالعات و مدیریت جامع و تخصصی

جمعیت کشور (وزارت علوم)، چاپ اول (https: //fidibo.com/book/120838)

*سیاست‌های جمعیتی جهان، 1397، صفحه 225

*گولدستون، جک و همکاران (1395)، "جمعیت شناسی سیاسی: نقش تغییرات جمعیتی در سیاست ملی و امنیت بین المللی"، ترجمه: فروتن، یعقوب، تهران: انتشارات مؤسسه مطالعات و مدیریت جامع و تخصصی جمعیت کشور (وزارت علوم)، چاپ اول. (https: //fidibo.com/book/120971)

خبرنگار پایگاه خبری فجر شمال
حمیدرضا گل محمدی تواندشتی
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

فرماندار بابلسر با صدور پیامی 16 آذر ماه، روز دانشجو را به همه دانشجویان ایران اسلامی تبریک گفت.

پیام تبریک حجت الاسلام خانلری امام جمعه شهرستان سیمرغ و لهر اسب رحمتی بهمنانی فرماندار بمناسبت روز دانشجو

مدیر کل بهزیستی مازندران با بیان اینکه وظیفه ما شناسایی افراد نیازمند به دریافت خدمات بهزیستی است،

فرموده امام راحل، گفت: مسؤولان باید سعی کنند که دانشجویان ما به سوی قبله‌ای تربیت شوند که به سمت آمریکا، استکبار، اسرائیل و غرب نباشد.

امام جمعه سیمرغ در این مراسم، اظهار کرد: خداوند در قران کریم به شهدا پاداش و رزق همیشگی وعده داده و وعده خداوند همیشه حق است.

سیاری خاطر نشان کرد: امروز ارتش جمهوری اسلامی ایران،سپاه پاسداران، فرماندهی انتظامی،وزارت دفاع وبسیج تحت فرماندهی فرمانده معظم کل قوا با پشتیبانی

پیام مشترک حجت الاسلام خانلری امام جمعه و رحمتی بهمنانی فرماندار به مناسبت روز هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران و سالروز شهادت امیر سرلشکر خلبان شهید احمد کشوری

/پیام مدیرکل بنیاد شهید و امورایثارگران مازندران به مناسبت سالروز شهادت سرلشکر خلبان شهید احمد کشوری

جلسه ستاد تنظیم بازار به ریاست رحمتی بهمنانی فرماندار شهرستان سیمرغ

امام جمعه محترم و معزز حاج آقا خانلری اکادمی کشتی سیاوش در خانه کشتی بسیج شهرستان سیمرغ جهت عرض خداقوت و خسته نباشید

کتر اسدی گفت: اگر در جهاد تبیین و جهاد دامپزشکی خوب عمل کنیم، می‌توانیم سربازان گمنام

15 آذر روز هوانیروز و سالروز شهادت امیر سرلشگر خلبان شهید احمد کشوری گرامی باد.

پیام تبریک مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان سیمرغ جناب آقای دکتر نوروزی بمناسبت روز جهانی داوطلب

برگزاری جلسه هیئت اندیشه ورز ناحیه سیمرغ

وی در خصوص مشکلات از جمله سوخت، کود. نفت و بستن آبندان های آن شهرستات و غیره بحث و تبادل نظر گردید

وی با بیان اینکه لازم است رسانه‌ها هوشمندانه وضعیت‌ انتخابات را نظارت، نقد و بررسی کنند

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران مازندران خبر داد؛ تبدیل وضعیت بیش از 11 هزار ایثارگر مازندران

باید جهاد تبیین داشت و زنان و مردان ما به اهمیت حجاب این واجب بزرگ شرعی آگاه شوند و معرفتشان ارتقا پیدا کند.

مازندران در سایه نگاه عمیق و توحیدی در شکل دهی شبکه مقاومت نسبت به سایر نقاط کشور پیشگام بوده است.

مسلمی خاطر نشان کرد :این دورها براساس مصوبه شورای آموزشی کانون های خدمت رضوی استان انجام خواهد شد

حضور رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان سیمرغ در مدرسه با نیاز های ویژه بهار.

دیدار مدیر کل کمیته امداد مازندران با مسئول کانون های خدمت رضوی استان

حضور مسئولین بعضی از ادارت از جانبازان نخاعی در مرکز توانبخشی امام علی (ع) ساری

استانداران مازندران نقش رسانه‌ها را در برگزاری انتخابات حداکثری مهم دانست و بیان کرد

افتتاح و تحویل دو دستگاه منزل ویلایی به محرومان بابلسر

دلنوشته همسر جانباز آسیب دیده سیل علی آباد چمستان به استاندار مازندران/ بی توجهی مسئولان به آسیب دیدگان سیل

مراسم مجمع خیرین محرومیت زدایی شهرستان بابلسر برگزار شد

پیام تبریک رئیس اداره اوقاف و امورخیریه شهرستانهای بابلسر و فریدونکنار

گروه تواشیح فاطر بابلسر در مرحله کشوری چهل‌و ششمین مسابقات سراسری قران اوقاف رتبه نخست را کسب کرد.

کهنسال گفت: در بحث درمان و پیشگیری باید راهبرد تغییر داشته باشیم، از ظرفیت دستگاه‌های همسو، نخبگان، شبکه اقشار و افراد دلسوز استفاده کنیم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی مازندران گفت: گفتمان الگوی سوم زن مسلمان که بیانگر شعار نه شرقی و نه غربی است، در فاطمیه تبیین می شود

عرضه رایگان 50 هزار نهال در دودانگه ساری با طرح سراسری کاشت میلیونی درخت

بانوی 57 ساله مازندرانی ارثیه 10 میلیارد تومانی خود را به هلال احمر اهدا کرد.

منطقه آزاد تجاری ـ فن آوری مرکزی بابلسر

مقام وجایگاه حضرت زهرا (س) اظهار داشت احترام ایام فاطمیه را باید نگه داشت ولازم است که شتونات این ایام رعایت شود

توسعه آبزی پروری بویژه توسعه پرورش ماهی در قفسهای دریایی توجه ویژه ای شده است

آزادی 181 نفر از مددجویان استان به همت ستاد دیه مازندران

حضور حجت الاسلام خانلری امام جمعه و رحمتی بهمنانی فرماندار دربرگزاری مانور زلزله و ایمنی در شهرستان سیمرغ

مدیر عامل بانک ملی ایران، تاکید کرد: در خصوص بنگاه‌هایی که ابزاری هستند و وظایف حاکمیتی دارند به آن توجه ویژه داریم

محفل بزرگ انس با قرآن کریم در ساری برگزار می شود

حضور حجت الاسلام خانلری امام جمعه و رحمتی بهمنانی فرماندار در نشست با شوراها و دهیاران در خصوص برگزاری یادواره شهدای

صبح دیروز حضور رحمتی بهمنانی فرماندار در جمع بسیجیان جهت شنیدن سخنرانی مقام معظم رهبری

پیام تبریک حجت الاسلام خانلری امام جمعه شهرستان سیمرغ و رحمتی بهمنانی فرماندار. بمناسبت سالروز شهادت آیت الله سیدحسن مدرس

وی خودکفایی در کاغذ را هدیه دولت مردمی به مردم ایران دانست و گفت: انشالله سایر گام‌ها نیز برداشته می‌شود

برگزاری شانزدهمین کنفرانس بین المللی انجمن تحقیق در عملیات (سال 1402) در رامسر

همایش بررسی فرصت ها و چالش های منطقه آزاد مازندران برگزار شد (ویدیو)

رونمایی از کتاب شناسایی و بررسی سهم دستگاه های مسئول در پیشگیری و کاهش جرائم مواد مخدر در استان مازندران

بازدید حجت الاسلام خانلری امام جمعه سیمرغ و رحمتی بهمنانی فرماندار از طرح نذر خدمت هلال احمر در روستای موسی کلا

سه شنبه‌های ملاقات عمومی رحمتی بهمنانی فرماندار سیمرغ با شهروندان شریف شهرستان سیمرغ

محبی، اظهار داشت: ‌همچنین اعتبار اجرای طرح فیبر نوری برای 43 شهر ابلاغ شد که در دست اقدام است.