آخرین مطالب

رئیس دانشکده علوم قرآنی آمل:

تبیین جنبه‌های سازندگی اخلاقی و ابعاد تربیتی زیارت اربعین نماز جمعه، قرآن، عترت و شهادت

تبیین جنبه‌های سازندگی اخلاقی و ابعاد تربیتی زیارت اربعین

  بزرگنمایی:

رئیس دانشکده علوم قرآنی آمل گفت: زیارت اربعین از زوایای گوناگون مانند تاریخی، سیاسی، اجتماعی، کلامی و فقهی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است اما کمتر به تبیین جنبه‌های سازندگی اخلاقی و ابعاد تربیتی آن پرداخته شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمعصوم حسینی، رئیس دانشکده علوم قرآنی آمل

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمعصوم حسینی، رئیس دانشکده علوم قرآنی آمل به مناسب فرارسیدن اربعین سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) در گفت‌وگو با پایگاه خبری فجر شمال، به بیان ابعاد تربیتی زیارت اربعین پرداخت و گفت: حرکت به سوی کربلا در روز اربعین از زمان امامان معصوم(ع) در بین شیعیان رایج بود و روایات بسیاری درباره شوق و اشتیاق زیارت امام حسین(ع) و زیارت اربعین و ثواب آن وارد شده است.

حجت‌الاسلام حسینی با اشاره به روایتی از امام باقر(ع) افزود: اگر مردم مى‌دانستند که چه فضیلتى در زیارت مرقد امام حسین(ع) است از شوق زیارت زندگی برایشان معنا نداشت.

وی با ارائه این مطلب که امام حسن عسگری(ع) یکی از نشانه‌های مؤمن را زیارت اربعین می‌داند، گفت: زیارت اربعین از زوایای گوناگون مورد مطالعه و ارزیابی صاحب‌نظران و اندیشمندان مسلمان و غیرمسلمان قرار گرفته است. این رویداد از منظر تاریخی سیاسی، اجتماعی، کلامی و فقهی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است اما کمتر به تبیین جنبه‌های سازندگی اخلاقی و ابعاد تربیتی آن پرداخته شده است.

حجت‌الاسلام حسینی ادامه داد: ابعاد تربیتی پیاده‌روی زیارت اربعین هم در بعد فردی هم در بعد اجتماعی قابل بررسی است، از جمله آثار تربیت فردی زیارت اربعین می توان به تزکیه و تذهیب نفس اشاره کرد. زیارت اربعین نقش اساسی در تزکیه نفس دارد، چون انسان در این سفر معنوی به واسطه نور اهل بیت(ع) در پی تحولات روحی، روانی، اخلاقی و فکری، از آلودگی‌ها پاک می‌شود. لذا بهترین فرصت برای خودسازی کسب طهارت، استغفار و توبه است.

رئیس دانشکده علوم قرآنی آمل با اشاره به روایتی از امام جعفر صادق(ع) خاطرنشان کرد: ای حسین، به راستی هر که از خانه اش درآید و آهنگ زیارت امام حسین (ع) کند، چون پیاده ره سپارد، خداوند به هر گامی که نهد حسنه ای بر او نویسد و گناهی از او پاک سازد و اگر سواره باشد، خداوند بر هر گامی که مرکبش بر می دارد، حسنه ای برای او نویسد و گناهی از او پاک می کند تا آنگاه که به کربلا رسد، که در این صورت خداوند او را در زمره رستگاران کامیاب نویسد و آن هنگام که اعمال زیارت را به جا آورد، خداوند او را در زمره پیروزمندان نویسد و چون بر آن شود که باز گردد، فرشته ای به نزد او آید و گوید که به راستی، پیامبر (ص) تو را سلام رسانیده و فرموده است که کردارت را از سر گیر که بی گمان خداوند گناهان پیشین تو را بخشید.

حجت الاسلام حسینی با ارایه این مطلب که دومین اصل تربیتی اربعین در بعد فردی ایجاد آرامش درونی است تاکید کرد: پیادروی اربعین امام حسین(ع) یک تلاش معنوی و در راستای رضایت الهی است، این حرکت و این مبنا باعث آرامش شخص خواهد شد.

وی در ادامه اظهار کرد: امام حسین (ع) الگوی صبر و پایداری در برابر مصیبت ها و مشکلات است، امام حسین(ع) در تقویت اهل بیت خود، فرمودکه برای بلا آماده باشید و بدانید که خداوند تعالی حمایت کننده و نگهبان شماست.

وی با اشاره به روایتی از امام صادق (ع)، هدف از این زیارت رسیدن به محبوب و معشوق دانست و گفت: عشق و محبت به امام حسین (ع) مهمترین عاملی است که مردم را از اقصی نقاط دنیا در زیارت اربعین دور هم جمع می کند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در ادامه با ارایه این مطلب که زیارت و پیاده روی اربعین بهترین مکان برای شکرگزاری و  بجا آوردن حمد خداوند به خاطر نعمت های الهی است. تاکید کرد: شناخت نعمت ولایت و امامت، امنیت و سلامت مهم ترین نعمت در سفر اربعین است که خداوند در اختیار انسان قرار داده است.

وی خودباوری و خودآگاهی را از دیگر ویژگی این سفر مهم معنوی دانست، و افزود: فرد پس از این که با تحمل سختی های راه، به هدف خود می رسد. از درون خود را قبول می کند که توانایی رسیدن به اهداف بزرگ را دارا است.

وی ادامه داد: از آغاز تاکنون حاکمان ظالم و مستقر، چندین بار قبر مطهر امام حسین (ع) را آب گرفته، شخم زده و تخریب کرده اند. با این همه یکی از ویژگی های اربعین، الگوهایی نه تنها برای مسلمانان، بلکه برای تمام آزادی‌خواهان جهان است.  

حجت الاسلام حسینی با اشاره به این که زائر اربعین وقتی وارد کربلا می شود با مجموعه ای از الگوهای خوب، ارزشمند و فضایل اخلاقی برخورد می کند. اذعان داشت: به طور مثال می توان گفت که حضرت ابوالفضل (ع)، الگوی وفاداری، حبیب بن مظاهر الگوی کهن سالی، حضرت زینب (س) الگوی صبر و... هستند.

رئیس دانشکده علوم قرآنی آمل به کارکردهای تربیتی اجتماعی زیارت اربعین اشاره کرد و اذعان داشت: از مهم ترین  کارکرد تربیتی اجتماعی زیارت اربعین ایجاد همبستگی و تحقق امت واحده اسلامی است.

حجت الاسلام حسینی توضیح داد: زیارت اربعین به عنوان یکی از شعائر بنیادین و حرکت اجتماعی نقش اساسی در ایجاد همبستگی و تحقق امت واحده اسلامی دارد، زیرا شخصیت امام حسین (ع) جهانی است. پیامبر (ص) فرمودند که «انّ لقتْل الْحسیْن علیه السّلام حرارهً فى قلوب الْمؤمنین لا تبْرد ابداً»، براى شهادت حسین (ع)، حرارت و گرمایى در دل هاى مؤمنان است که هرگز سرد و خاموش نمی‌شود.  (جامع احادیث الشیعه ، ج 12، ص 556).

رئیس دانشکده علوم قران آمل، ایجاد شعور حسینی، افزایش روحیه ظلم ستیزی و آزادگی، تعاون و همدلی و ایثار و از خود گذشتگی را از دیگر آثار تربیت اجتماعی زیارت اربعین دانست و تاکید کرد: تعاون و همدلی راهپیمایی اربعین تجلی گاه مصادیق عینی تعاون و همدلی است. افراد با سلیقه ها و فرهنگ های مختلف در کنار یکدیگر و قدم به قدم با هم برای رسیدن به مقصد مشترک همکاری می کنند.

وی در پایان گفت: ایثار و از خودگذشتگی راهپیمایی اربعین تجلی گاه مصادیق عینی ایثار مالی است. افرادی که در راهپیمایی اربعین شرکت می کنند، رفتارهایی مانند ایثارگری، از خود گذشتگی، مهمان نوازی، خدمت به زائران و محبان اهل بیت را از نزدیک لمس می کنند.

پایگاه خبری فجر شمال
حمیدرضا گل محمدی تواندشتی
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

وی با بیان اینکه شهدا بهترین انسان ها و مصادیق بارز هستند که دقیقا خواست خدا را عمل کردند

مازندران و جمعیت پنهان ساکن دائم در استان متاسفانه در هیچ بخشی از لحاظ زیرساختی امکان ارائه خدمات مطلوب به مسافران فراهم نیست.

تولیدات صنعتی آن نیازمند برنامه ریزی درازمدت است که باعث شکوفایی صادرات ایران به کشور‌های عربی، آسیای مرکزی واروپایی خواهد شد.

حجت الاسلام عالیشاه با بیان اینکه 12هزار و 500دانش آموز تحت پوشش کمیته امداد استان قرار دارند، گفت: هزار و 700دانشجو نیز تحت پوشش این نهاد حمایتی قرار دارند.

رضایی ادامه داد: جامعه اسلامی نسبت به زن حساس است و دشمن بر روی احساسات کار و مردم را هیجان زده و وارد خیابان می‌‌کند ،

مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در سپاه کربلا: روحانیون باید بابصیرت در مسیر ولایت باشند

فرمانده سپاه کربلا با بیان اینکه دشمن تلاش دارد دانش آموزان کشور که آینده سازان انقلاب اسلامی هستند لائیک شوند

نشست خبری هیات رییسه دانشگاه مازندران با اصحاب رسانه‌های گروهی و مراسم تجلیل از خبرنگاران

در حال حاضر با مشکل تناقض در آمارها مواجه هستیم به‌طوری که هر دستگاهی یک آمار در اختیار دارد

همایش روز جهانی و هفته گردشگری در بابلسر برگزار شد + عکس

یازدید استاندار مازندران از نمایشگاه صنایع دستی هنرمندان مازندرانی در بابلسر+تصویر

توفیق در طرح محمد امین ایجاد دبیرخانه همکاری های حوزه های مختلف با آموزش و پرورش با محوریت امام جمعه

فرماندهی انتظامی نقش بسزایی در مقابله با فتنه‌ها و حفظ امنیت دارد

علم فرد باید در راستای مسیر خدا باشد

مردم به نیت رفع مشکلات جامعه وقف کنند

پیام تبریک معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه به‌مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید

انتصاب مسئول کمیته علمی، پژوهشی کنگره بزرگداشت ده هزار و چهارصد شهید استان مازندران​

تجلیل از واقفین خیر اندیش در نماز جمعه شهرستان بابلسر

آشوب ها و فتنه ها با برنامه ریزی امریکا، دنیای غرب و رژیم صهیونیستی به اجرا در آمد

انتظار فرج امام زمان (عج) نیازمند معرفت افزایی است

نقش برجسته مردم مازندران در دفاع از ایران و درمقابله بااستکبار، استبداد و مبارزه با طاغوت

خریداری سه دستگاه اطفای حریق برای آتش‌نشانی‌های غرب، شرق و مرکز استان

هنر قالب عمیق‌ و نافذی است که روی جامعه گسترده بین المللی نیز تاثیر می گذارد

نماینده ولی فقیه در استان مازندران: برگزاری کنگره شهدای مازندران «جهاد تبیین» است

مانور بازرسی ضربتی و پایش ایمنی در بیش از 650 کارگاه پرخطر استان مازندران

مرغ با قیمت بالاتر از قیمت مصوب نباید در بازار توزیع شود

اختتامیه پنجمین اشکواره فرهنگی و هنری حسینی آمل

رونمایی از کتاب فرهنگ تعزیه در جهان ایرانی

تعزیه‌هایی که «غریب» مانده‌اند

زمان شروع فصل صید وصیادی در مازندران اعلام شد

توزیع بیش از 200 هزار بسته معیشتی از محل موقوفات در مازندران

تضعیف پلیس و قوای انتظامی خیانت است

مهم‌ترین شاخصه انفاق، ایثار و گذشت از مال و جان است

گفت و گوی اختصاصی فجر شمال با رییس تامین اجتماعی بابلسر

تله فقر و راهکار برون رفت از آن (ایران 1401)

دستگیری چند عضو داعش و کومله در اغتشاشات اخیر در استان مازندران

گزارش تصویری دسته روی شهادت امام حسن ع و رحلت رسول اکرم (ص) نور

شبیه‌خوانی «شاهچراغ» به اجرا در آمد.

توزیع بیش از 3500 بسته معیشتی در سیمرغ

تبیین دستاوردهای دفاع مقدس برای دانش آموزان ضرورتی انکار ناپذیر است

امین تارخ چشم از جهان فرو بست

مردم در صف اغتشاشگران قرار نمی‌گیرند

راهیپمایی مردم مازندران در محکومیت حرکات هنجارشکنانه

ولایت‌مداری و تکلیف‌مداری دو مولفه مهم جنگ انقلابی

راهپیمایی سراسری مردم مازندران فردا، بعد از نماز جمعه

پیام استاندار مازندران به مناسبت هفته دفاع مقدس

تقویت جبهه انقلاب موجب عملیاتی شدن سیاست های نظام می شود

خسارت اغتشاشگران به 41 مکان دولتی و مجروح شدن 76 تن از نیروهای انتظامی و بسیجی در مازندران

شبیه‌خوانی «طوفان نوح و قتلگاه امام حسین(ع)» به اجرا در آمد + عکس

علم و دانش خمیرمایه بیانیه گام دوم انقلاب است