آخرین مطالب

در آستانه فرا رسیدن میلاد حضرت زهرا(س)، هفته مادر و روز زن انجام شد:

گفت‌وگو با بانوان موفق و نمونه دانشگاه مازندران علم، فناوری و بازی

گفت‌وگو با بانوان موفق و نمونه دانشگاه مازندران

  بزرگنمایی:
در آستانه فرا رسیدن میلاد حضرت زهرا(س)، هفته مادر و روز زن ، گفت‌وگو با بانوان موفق و نمونه، عضو هیات علمی دانشکده شیمی دانشگاه مازندران. انجام پذیرفت.

    در آستانه فرا رسیدن میلاد حضرت زهرا(س)، هفته مادر و روز زن ، گفت‌وگو با بانوان موفق و نمونه، عضو هیات علمی دانشکده شیمی دانشگاه مازندران. انجام پذیرفت.

                            به گزارش پایگاه خبری فجر شمال، به نقل از  روابط عمومی دانشگاه مازندران، هم‌زمان با فرا رسیدن سال‌روز میلاد باسعادت حضرت فاطمه زهرا(س) و گرامی‌داشت روز زن و مقام مادر، روابط عمومی اقدام به گفت‌وگو با بانوان موفق و نمونه دانشگاه کرده است که در این نوبت، به معرفی ‌دکتر سکینه اصغری قراخیلی عضو هیات علمی دانشکده شیمی دانشگاه مازندران و یکی از بانوان نخبه و فعال حوزه علمی و پژوهشی پرداخت.
 

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

1. لطفا شرح حال مختصری از خود و مراحل تحصیل‌تان بگویید؟

اینجانب سکینه اصغری قراخیلی، در سال 1344 در یک خانواده مذهبی در قایم‌شهر متولد شدم. تحصیلات دوران ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان خود را در مدارس قایم شهر گذراندم و در سال 1362 موفق به کسب دیپلم تجربی شدم. در کنکور سراسری همان سال، در رشته شیمی در دانشگاه الزهرا پذیرفته شده و این دوره را طی 5/3 سال به اتمام رساندم و در همان سال در کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه تربیت مدرس در رشته گرایش شیمی آلی پذیرفته شدم و تحصیلات خود را با چاپ دو مقاله ISI به اتمام رساندم. پس از آن در سال 1370 به عنوان هیات علمی(مربی) در دانشگاه مازندران آغاز به‌کار کردم. پس از سه سال همکاری با دانشگاه، در سال 1373 در کنکور دوره دکترای شیمی آلی در دانشگاه تربیت مدرس شرکت کردم که با کسب رتبه اول(سهمیه آزاد) پذیرفته شدم. دوران دکترای خود را با چاپ 5 مقاله ISI و کسب رتبه اول بین فارغ التحصیلان دانشکده علوم پایه دانشگاه تربیت مدرس در سال 1377 به اتمام رساندم و پس از آن، برای ادامه همکاری با دانشگاه مازندران برگشتم. از آن زمان تاکنون موفق به چاپ بیش از 90 مقاله ISI و بیش از 150 مقاله در سمینارها و کنفرانس های داخلی و بین المللی شده ام. هم‌چنین بیش از 20 دانشجوی دکتری و قریب به 60 دانشجوی کارشناسی ارشد، تحت راهنمایی بنده فارغ‌التحصیل شده‌اند. در طی همکاری خود در دانشگاه مازندران دو بار به عنوان«استاد نمونه زن در استان» و یک بار به عنوان«استاد نمونه دانشگاه» انتخاب گردیدم. هم‌چنین یک بار به عنوان استاد مشاور منتخب ملی و بار دیگر به عنوان استاد مشاور منتخب منطقه ای دانشجویان شاهد و ایثارگر انتخاب شده ام.

2. یک زن موفق یا موفقیت مدیر و استاد نمونه از جنس زن، ریشه در چه چیزی دارد؟

از نظر بنده که در یک خانواده سنتی، مذهبی متولد شدم، ترغیب، ایجاد انگیزه و فراهم ساختن بستر لازم از سوی خانواده، اولین گام برای کسب موفقیت دختران خانواده می‌باشد. گام بعدی، فراهم‌آوردن امکانات لازم در جامعه(همانند مردان) برای رشد و پویایی آنهاست. مطمئنا زنان مستعد و پویا و با انگیزه ای که در چنین بسترهایی پرورش یافته اند، می توانند با همت، اراده و پشتکار خود به آرزوهای‌شان جامه عمل بپوشانند و به موفقیت های بزرگی دست یابند.

3. چرا در میان این همه تخصص، شیمی را انتخاب کردید؟

علاقه بنده به علم شیمی، به ماهیت آن برمی گردد. این‌که ذراتی کوچکتر از اتم ها، به خواست و اراده خداوند دانا و توانا، چگونه عظمتی به بزرگی جهان را ساخته‌اند و این‌که رفتارهایی در سطح مولکولی از آن‌ها، چگونه حیاتی ترین فعالیت های موجودات را کنترل می کنند، این‌که چگونه این علم می تواند به ما کمک کند بهتر و سالم تر زندگی کنیم و....

4.آیا شما خود را یک زن موفق می‌دانید؟

فکر کنم بله.

5.یک زن موفق بودن سخت‌تر است یا یک مرد موفق؟

مطمئنا یک زن. چون مسوولیت های مضاعف در زندگی خود دارد.

6.به عنوان یک زن فعال و موفق، چه توصیه‌ای برای زنان کشورمان دارید؟

به نظر بنده یک خانم علی رغم خلقت ظریفی که خداوند به ایشان عطا کرده، از توانمندی های بسیاری برخوردار است. بارها دیده ایم یک خانم می تواند هم یک همسر خوب باشد، هم یک مادر شایسته و هم حضور اجتماعی پررنگی داشته باشد. البته و صد البته این امر نیاز به حمایت خانواده و عزم جدی و سخت کوشی خود ایشان دارد. به نظر بنده اگر فردی این توانمندی را ندارد و یا این همت را ندارد، بهتر است در راهی وارد نشود که یکی از سه ارکان فوق(همسر، فرزند و موقعیت اجتماعی) در زندگی ایشان آسیب ببیند.

7. آیا در طول فعالیت روزمره، زمان‌هایی بوده که خسته شوید و انگیزه‌تان را برای ادامه دادن از دست دهید؟

بارها خسته شدم ولی هیچ‌گاه بی انگیزه نشدم.

8. آیا فرزندان‌تان هم راه شما را در پیش گرفته‌اند؟

بله . البته در رشته‌های دیگر. پسرم کارشناسی ارشد معماری و دخترم فعلا دانشجوی دکترای برق در آلمان می باشد.

9. به عنوان یک مادر، آیا تاهل و یا داشتن فرزند تاثیری(مثبت یا منفی) در روند پیشرفت شما داشت؟

برای من تاثیر مثبت داشته است. مطمئنا تاهل موجب سنگین تر شدن مسوولیت یک زن می شود و گاهی حتی به عنوان بازدارنده هم عمل کرده است. ولی یک خانم با مدیریت، درایت، تلاش و از خودگذشتگی مضاعف خود - در صورت هم‌راهی و هم‌دلی همسر و فرزندان خود - می تواند پیشرفت کند.

10. شما چگونه با وجود همسر و فرزند، در زندگی کاری و شخصی خود، تعادل برقرار کردید؟

بنده در تمام دوران تحصیلات دانشگاهی متاهل بودم. در تحصیلات دوره کارشناسی ازدواج کردم، در دوره کارشناسی ارشد اولین فرزندم(پسرم) را به دنیا آوردم و دومین فرزندم(دخترم) را در دوره دکتری. بنابراین تحصیلات خود را در نهایت سختی و مشکلات سپری کردم و در تمام این مدت، خانواده ام شاهد بر این مدعا بوده اند.آن‌ها می دانند در حد توان خود از وظایف مادری خود کوتاهی نکرده ام. در ساعاتی که در کنار خانواده بوده ام، سعی‌ام بر آن بود تا حضور پررنگی داشته باشم و خصوصا به نیازهای عاطفی آن‌ها، توجه خاص داشته باشم. از این‌رو همسر و فرزندانم در تمام دوران تحصیلی و کاری من، با من همراه بودند و مشکلی در این زمینه نداشتم.

11. شما به عنوان یک زن توانایی‌های‌تان در حیطه علمی، مدیریت و پژوهش ثابت شده است و به مسایل و مشکلات مردم هم اشراف کامل دارید. برای ورود به عرصه سیاسی برنامه‌ای ندارید؟

خیر

12. به‌نظرتان کارکردن زن‌ها در بیرون و منتصب‌شدن آن‌ها به پست‌های مدیریتی، ضرری به وظایف دیگر مثل مادربودن و همسر بودن نمی‌رساند یا راحت‌تر بگوییم یک زن مثل مردها می‌تواند از پس مدیریت بربیاید؟

اگر بخواهد و از ظرفیت های لازم برخوردار باشد، چرا که نه. بله می تواند. متاسفانه در کشور ما هنوز بار بسیاری از مسوولیت‌های خانوادگی به طور خاص، بر عهده زن است، لذا بسیاری بر این باورند که پیشرفت علمی، شغلی و یا مدیریتی زنان، شاید موجب اخلال در انجام آن مسئولیت ها شود. از طرف دیگر چون تاکنون سابقه حضور اجتماعی بانوان در منصب های مختلف کم بوده است، فرهنگ حاکم بر جامعه هنوز به این باور نرسیده است که زنان نیز بتوانند از پس مسوولیت های سنگین برآیند.

13. به نظر شما جنسیت در پیشرفت یا عدم پیشرفت شما موثر بوده است؟

تا حدودی بله. هنوز بسترهای لازم برای رشد و شکوفایی زنان، مهیا نیست. به یاد دارم هنگامی که بنده( به عنوان یک زن) به ریاست دانشکده شیمی منصوب شدم، حتی برخی از همکاران هیات علمی که بسیار به بنده نزدیک بوده اند، از این انتخاب تعجب کردند و حتی عدم رضایت خود را به ریاست دانشگاه در آن زمان ابراز کرده بودند. خدا را شاکرم که بیش از 5 سال در این پست توانستم خدمت کنم و رضایت اغلب همکاران، کارکنان و دانشجویان را نیز تامین کنم.

14. شما فکر می‌کنید در جامعه فعلی، یک زن برای موفق بودن چه ویژگی‌هایی را باید دارا باشد(در واقع نکاتی را که فکر می‌کنید برای خوانندگان ما خصوصا دختران جوان کاربردی است)؟

می دانیم انسان برای نیل به اهداف بزرگ در بخش هایی از زندگی خود، نیاز به گذشت از بسیاری از لذات و خوشی ها دارد، خصوصا دوران جوانی که سرشار از آرزوهاست. در همین دوران جوانی است که جوانب مختلف شخصیت انسان شکل می گیرد و در تمام عمر باقی‌مانده از آن بهره می برد. دختران جوان که به هنر آفرینش خدای یکتا، سرشار از لطافت، عشق و مهربانی خلق شده اند، در دوران جوانی خود می توانند با حفظ و ارتقای این ویژگی ها، مولد علم و دانش، سلامت و بهداشت، تکنولوژی و هنر و زیبایی ها باشند و این میسر نیست مگر به همت والای دختران جوان سرزمین‌مان.

**سپاس از همراهی شما                                 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

اعلام آرا تکمیلی مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری در مازندران

فرماندار سیمرغ طی پیامی از حضور پرشور مردم شریف شهرستان سیمرغ

پیام ائمه جمعه بابلسر، فریدونکنار، هادی شهر و بهنمیر

پیام تبریک رئیس اداره ورزش و جوانان بابلسر به نماینده منتخب شهرستان‌های بابلسر و فریدونکنار

پیام قدردانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران برای مشارکت فعال مردم استان مازندران در برگزاری انتخابات

قدردانی استاندار مازندران از مردم برای حضور حماسی در انتخابات

اعلام نتایج انتخابات حوزه انتخابیه قائم‌شهر، سوادکوه، جویبار، سیمرغ و سوادکوه‌شمالی

قدر دانی فرماندار شهرستان بابلسر در پی حضور پرشور مردم در انتخابات

علی‌اصغر باقرزاده منتخب مردم در مجلس دوازدهم

3 خبرنگار مازندرانی برگزیده جشنواره ملی ابوذر شدند

مشارکت داوطلبانه کارکنان، بخصوص سربازان وظیفه در انتخابات قابل تحسین است

خزان اقتصادی ایران در بهار 1403

فرایند انتخابات در شهرستان سیمرغ با حضور پر شور مردم ولایتمدار این شهرستان در حال برگزاری است

رای دادن دشمن را از دخالت در منافع ملی ناامید می‌ کند

برگزاری کارگروه اشتغال استان دراداره کل کمیته امداد مازندران

مشارکت مردم در انتخابات به داشتن «ایران قوی» کمک می‌کند

غفلت نکنید و دشمن را دست کم نگیرید

حوزه انتخابیه بابلسر و فریدونکنار 147 هزار و 959 نفر واجد شرایط رای دادن دارد

نشست تجمیعی و توجیهی نمایندگان فرماندار و اعضای شعب اخذ رای در سیمرغ

دولت کلید حل مسائل و مشکلات را در دست جوانان و داخل مرزها جستجو می کند

مسابقات استانی تخصصی امداد و نجات با موضوع پیش بیمارستانی در سیمرغ برگزار شد

برخورد سریع، قاطع و قانونی دستگاه قضایی استان با برهم زنندگان امنیت

خودباوری، عامل مهمی در صعود شما جوانان به قله های موفقیت است

نشست پرسش و پاسخ دانشجویی سخنگوی دولت در دانشگاه مازندران

معارفه دبیر ستاد امربه معروف و نهی از منکر شهرستان سیمرغ

جلسه توجیهی بازرسان انتخابات شهرستان با حضور رحمتی بهمنانی فرماندار سیمرغ

پدر صبور شهید والامقام سید اسماعیل جولانیبه فرزند شهیدش پیوست

حضور پرشور و با بصیرت ملت ایران در انتخابات افزایش اقتدار و قدرت نظام در منطقه و عرصه بین المللی

دیدار امام جمعه، فرماندار، روسای ادارات تبلیغات اسلامی و بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان بابلسر

رعایت اخلاق همراه با نقد منصفانه و آگاهانه از سوی خبرنگاران مورد توجه قرار گیرد

پیام تبریک حجت الاسلام والمسلمین خانلری امام جمعه و لهراسب رحمتی بهمنانی فرماندار شهرستان سیمرغ به مناسبت نیمه شعبان و ولادت باسعادت امام زمان (عج)

️اعزام کاروان راهیان نور بسیج محلات شهرستان سیمرغ به مناطق جنوب️

آغاز هفته ملی سلامت جوانان با شعار « جوان سالم،خانواده سالم،جامعه سالم» در بابلسر

جشن میلاد امام زمان(عج) در دانشگاه مازندران برگزار شد

برگزاری کلاس مشاوره و مهارت های زندگی در کیاسر

مازندران به عنوان قطب ورزش کشور است

منتظران ظهور امام زمان(عج) باید مسئولیت پذیر بوده و مسئولیت سازی کنند

پیام تبریک فرماندار شهرستان بابلسر به مناسبت ولادت باسعادت منجی عالم بشریت مهدی موعود(عج)

محفل انس با قرآن کریم در نوشهر برگزار شد

حماسه آفرینی دیگر با شرکت حداکثری همانند 22 بهمن در روز انتخابات

پیام تسلیت نماینده ولی فقیه در مازندران در پی عروج ملکوتی سردار کسائیان

هیچ کشوری در دنیا به اندازه جمهوری اسلامی ایران به دنبال رشد مردم خود نیست

پیام تبریک رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان سیمرغ به مناسبت میلاد حضرت علی اکبر

سه قوه برای ساماندهی حوزه حجاب و عفاف تدبیر کنند

کسب مقام برتر کشوری در بخش طرح پژوهشی و فناورانه دومین جشنواره شهید چمران

نشست فرماندار شهرستان سیمرغ با دهیاران بخش تالارپی در خصوص انتخابات 11 اسفند

نهضت پیشرفت بانوان الگوی پیشرفت ایران اسلامی را تبیین کند

مجاهد و مبارز این عرصه باشی

شارژ 220هزار تومانی کارت مشمولین طرح یارانه فجرانه

سی‌و‌سومین جشن تشویق فرزندان ممتاز اعضای هیات علمی و کارمندان دانشگاه مازندران