آخرین مطالب

گردشگری مازندران در حال پوست اندازی

راهکارهای تحولی صنعت گردشگری در مازندران گردشگری

راهکارهای تحولی صنعت گردشگری در مازندران

  بزرگنمایی:

سید محمود حسینی‌پور نوری استاندار مازندران با حضور در اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران ضمن دیدار با مدیرکل و معاونین ایشان، اداره کل گردشگری مازندران را اداره کلی متفاوت در استان مازندران نامید که سهم بسزایی در رشد اقتصادی استان و کشور دارد. وی ضمن اعلام حمایت خود به عنوان نماینده عالی دولت در استان مازندران تمامی اختیارات خود را در حوزه گردشگری به مدیرکل دانشگاهی میراث مازندران تفویض و خواستار تشکیل کارگروهی متشکل از نخبگان پیشکسوتان اندیشمندان و ایده‌پردازان مازندرانی در صنعت گردشگری از جای جای مازندران و ایران و حتی خارج از کشور در این اداره کل شد و گفت: بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه استانی که جنگل، کوه و دریا دارد نباید فقیر داشته باشد خواستار برنامه‌ریزی و راهبردی متحولانه در اداره کل گردشگری مازندران برای تحولی عظیم در توسعه نظام گردشگری صنعتی استان مازندران شد و گفت: مازندران با دارا بودن ظرفیت‌های بی‌نظیر خدادادی همچون جنگل‌های منحصر به فرد هیرکانی در جهان و میراث طبیعی و تاریخی و فرهنگی غنی و صنایع دستی پول‌ساز و ثروت‌آفرین سهم عظیمی در رشد اقتصادی استان دارد که باید با تلاش‌های مجدانه و جهادی تیم مدیریتی اداره کل به جایگاه واقعی خود برسد.

استاندار مازندران با تاکید بر اینکه امروزه صنعت گردشگری در جهان به عنوان صنعتی پول‌ساز و ثروت آفرین مطرح است از مجموعه اداره کل میراث مازندران خواست تا با مراجعه به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان سهم این اداره کل را طی سال‌های اخیر در رشد اقتصادی استان جویا و برای جبران عقب ماندگی‌های این حوزه برنامه‌ریزی اصولی و دقیق مبتنی بر راهبرد داشته باشند.

نماینده عالی دولت در مازندران با اظهار اینکه: برای برون رفت چالش‌های حوزه گردشگری در استان همگان باید همراه و همدل با تیم مدیریتی اداره کل گردشگری در استان باشند ضمن تاکید بر استفاده از نظر و نگاه ظرفیت‌های ملی استانی در مسندهای وزارتخانه‌ای از سوی مدیر کل استان خواستار حمایت ظرفیت‌های ملی وزارتخانه‌ای از اداره کل مازندران شد و گفت: وظیفه دینی و اجتماعی ماست که برای مردم ولایی مازندران تلاش کنیم تا بهره وافی و کافی از ثروت‌های خدادادی در استان داشته باشند و تاریخی ماندگار در مازندران ثبت شود نه اینکه برای امورات پیش پا افتاده و کوچک خود را درگیر و از وظیفه و کارکرد اصلی خود غافل شد.

استاندار مازندران با مهم انگاشتن جایگاه اداره کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی مازندران خواستار پایان دادن به دغدغه‌های ناشی از عدم شناخت صنعت گردشگری در استان شد گفت: اینکه افرادی تفکراتی مبنی بر توسعه گردشگری مساوی با نابودی کشاورزی و یا تضعیف تدٌین در استان می‌دانند باید گفت: این افراد الفبای گردشگری را نمی‌دانند تا بخواهند در خصوص آن اظهار نظر کنند.

سید محمود حسینی پور خواستار تثبیت جایگاه اداره کل گردشگری استان توسط تیم مدیریتی جدید در مازندران شد و گفت: در ادوار گذشته مدیرانی بر مسند اداره‌کل تکیه زدند که دغدغه زیادی برای منافع ملی و استانی نداشته‌اند اما تیم مدیریتی جدید ماموریتی جدید مبتنی بر تحول و توسعه صنعت گردشگری در استان دارد تا علاوه بر کمک به رشد اقتصادی استان بر امنیت ملی استان نیز تاثیرگذاری خود را نشان دهند.

حسینی‌پور با اظهار اینکه : توسعه در صنعت گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی موجبات تحول اقتصادی در استان را مهیا می‌کند گفت: با این توسعه و تحول نه تنها رشد اقتصادی استان را چند پله افزایش خواهیم داد که برای امنیت ملی استان با ایجاد اشتغال در روستاها و جلوگیری از طلاق و کاهش طلاق آسیب‌های اجتماعی و آسیب‌های ناشی از آن چون اعتیاد و غیره در توسعه همه جانبه استان کمک خواهیم کرد.

استاندار مازندران با تکیه بر استفاده از ظرفیت نخبگانی و دانشگاهی به عنوان مشاوران پویا در سپهر توسعه گردشگری و صنایع دستی استان از سوی تیم مدیریتی این اداره کل گفت: با برنامه‌ریزی برای گردشگری داخلی و خارجی و فعال کردن میزهای گردشگری تمام استان‌ها و کشورهای مختلف باید بر توسعه قطار گردشگری استان افزود.

وی خاطر نشان کرد: مازندران دارای ظرفیت‌های بی‌بدیلی در صنایع دستی و مواهب طبیعی و خدادادی و میراثی است، که به تنهایی خود قادر به جذب میلیون‌ها مسافر اروپایی و شرقی هستند.

حسینی‌پور افزود: کشورهای رقیب در صنعت گردشگری نمی‌خواهند که گردشگری در کشور و استان رونق پیدا کنند. وی گفت: بررسی‌های نشان می‌دهد با وجود ساخت و سازهای غول پیکر در کشورهای همسایه، عرب‌ها طالب یک شب خوابیدن در جنگل‌های شمالند. استاندار مازندران با بیان اینکه مازندران با داشتن ظرفیت‌هایی چون رودخانه‌ها و جنگل و کوه و دریا به طور طبیعی از کشورهای برتر گردشگری دنیا که جاذبه‌های مجازی برای خود در صنعت گردشگری ساخته‌اند نه تنها چیزی کم ندارد که خیلی سر تر از این دولت‌هاست و فقط باید با برنامه‌ریزی بر بستر اقتصاد گردشگری و فراهم آوردن زیرساخت‌ها به توسعه در این صنعت رسید.

 حسینی‌پور با اشاره به طریق الرضا (ع) بودن مازندران خواستار تمهیداتی برای جذب گردشگران و زائران امام رضا شد و گفت: تعامل با آژانس‌های گردشگری مشهد بر رونق گردشگری مازندران خواهد افزود و در جذب گردشگران عراقی، سوری، کویتی و اماراتی هم تأثیر مستقیم و مثبتی دارد.

وی استفاده از این بستر را محلی برای تبلیغ برنج شمالی به عنوان سوغات و برندسازی محصول نام برد و گفت: کار در حوزه گردشگری سخت و زمان‌بر است. مقام عالی دولت در مازندران با انتقاد از اینکه در حوزه گردشگری مازندران خلأهای بسیاری است و اصولاً در این بخش کار نشده است افزود: مجموعه تاریخی صفی آباد بهشهر قدمت 500 ساله ظرفیت عظیم از به رخ کشیدن سیستم امنیتی پادشاهان گذشته در این دیار است که بیانگر تمدن اصیل ایرانی اسلامی است که هیچ بهره‌ای از صنعت گردشگری آن نبرده‌ایم.

وی با اظهار اینکه: استان هم متضرر از منافع باندی بوده است خواستار نگاه جمعی و منافع عمومی به ویژه در اداره کل گردشگری و صنایع دستی مازندران شد و گفت: با جمعیت 22 میلیونی گردشگر به استان مازندران، وزارت میراث فرهنگی باید برای استان مازندران حساب ویژه‌ای باز کند و برای ارتقاء جایگاه اداره کل استان تماماً حمایت کند.

وی با اظهار اینکه: مازندرانی‌هایی که در سطوح ملی این وزارتخانه مشغول خدمت هستند باید برای مازندران تمام قد بایستند گفت: مشغول شدن به امور پیش پا افتاده در شأن مدیران مازندرانی نیست. وی با تاکید بر اینکه: منافع عمومی استان باید خط قرمز همگان باشد افزود: مازندران با این توصیفات هنوز در کشور شناخته شده نیست در حالی که در استان‌های دیگر شاهد ایجاد نمادهای معظمی برای معرفی استان‌ها هستیم.

حسینی پور با بیان اینکه: صنایع دستی مازندران به تنهایی تأمین کننده بودجه کل استان هست افزود: صنایع دستی مازندران بازار خوبی در کشورهای آمریکایی، اروپایی و شرق آسیا دارد و به واسطه بازار بزرگی که این حوزه دارد می‌تواند در بردارنده سهم بزرگی هم در اقتصاد استان باشد متاسفانه شاهد هستیم هنرمندان صنایع دستی برای دریافت تسهیلات 10 میلیون تومانی به استاندار رو می‌اندازند که جای تأسف دارد و باید گریست.

 حسینی پور نوری خواستار ایجاد ساز و کار تحول گرایانه تیم مدیریتی در این اداره کل برای اقتصادی کردن صنایع دستی مازندران شد و گفت: سرمایه گذاری در امر صنایع دستی و بازاریابی این صنایع نیازمند اقدام عاجل است که در آن راهکار تهیه مواد اولیه صنعت گر هم باید دیده شود. وی ورود صنایع دستی مازندران به بازار بورس را راهکار حمایتی دانست و گفت: حمایت از صنایع دستی رقم زننده تحول عظیم در استان خواهد بود. مقام عالی دولت در استان با اشاره به تسهیلات حوزه ساخت و ساز و صنایع دستی تسهیلات این حوزه را نابرابر دانست و گفت: سهم تسهیلات صنایع دستی استان کجاست؟؟ وی با اظهار اینکه: بهترین صنعتگران ما لنگ ده میلیون تومان برای خرید مواد اولیه کار می‌باشند این مشکل را بی‌عدالتی محض دانست و گفت: حمایت از صنایع دستی به ویژه در روستاها احیا کننده اقتصاد و ثروت‌سازی در روستاهاست که ارتباط مستقیمی با امنیت استانی دارد.

حسینی پور با اشاره به تشکیل ستاد عالی رشد اقتصادی در استان همراه با رشد 3 درصدی اقتصاد استان گفت: بعد از ده سال شاهد رشد اقتصادی استان هستیم که تا پیش از این منفی بوده است. وی دستیابی به این موفقیت را انجام کارهای بسیار در بهره‌وری و سرمایه گذاری دانست و گفت: هم اکنون استان مازندران جزو سه استان برتر کشور در رشد بهره‌وری است.

حسینی پور با اظهار اینکه: سهم میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری مازندران در رشد اقتصادی استان کجاست گفت: رقابت بسیار سختی بین گردشگری، کشاورزی و صنعت در مازندران است ولی از آنجایی که صنعت و کشاورزی رشد خود را داشته‌اند افزود: اما سهم گردشگری و صنایع دستی در رشد اقتصادی استان بسیار ویژه است چرا که این حوزه بکر و کار بسیار دارد.

استاندار مازندران خواستار تحول در صنعت گردشگری و صنایع دستی مازندران با ایجاد راهکارهای نوین شد و گفت: امروز مدیری در مسند اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران تکیه زده است که جوانی با انگیزه دلسوز و دانشگاهی است که پیگیر نقش این اداره کل در استان است. وی، جوان بودن را یکی از خصیصه‌های بارز مدیرکل میراث دانست و گفت: جوانگرایی امروز در سیستم مدیریتی یک امتیاز است که در کنار استفاده از تجربیات بازنشستگان مسیر روشن آینده را امید بخش می‌کند.

مقام عالی دولت در استان با تاکید بر مسئله‌شناسی در رأس برنامه‌های راهبردی اداره کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی مازندران خواستار پرهیز از هرگونه حاشیه نگاری‌ها و اختلافات شد و گفت: توسعه گردشگری در مازندران باید با شتاب و هماهنگ بین ارکان آن به حرکت درآید و به مسیر خود ادامه دهد و در این مسیر شخص استاندار تماماً در حمایت از این اداره کل امکانات و اختیارات را به مدیر کلان تفویض می‌کند.

نماینده عالی دولت در مازندران با اظهار تأسف از عدم توازن و تناسب بین ظرفیت‌های گردشگری و زیرساخت‌های آن در استان گفت: در دنیای امروز که فضای مجازی واقعی محسوب تبلیغات در گردشگری حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد و به عنوان رکنی رکین مطرح است. پس بایسته است که از تبلیغات گسترده و استفاده از فضای مجازی برای معرفی مازندران در داخل و خارج از کشور بهره برد.

حسینی پور با بیان اینکه مازندران زیباترین طبیعت نقشه جهان را دارد و در هیچ کجای دنیا فاصله بین جنگل و جلگه و کوهستان و دریا به 2 تا 3 کیلومتر نمی‌رسد افزود: باید از روش‌های سنتی در گردشگری عبور کنیم و به ساختار جدید در گردشگری برسیم.

استاندار مازندران با اظهار اینکه: بزرگ‌ترین صنعت خدماتی در دنیا صنعت گردشگری است که همواره مورد توجه دولت‌ها بوده است و در جمهوری اسلامی هم با همین نگاه شاهد روند رو به رشد این صنعت در کشور بودیم با مروری بر آمار کشور طی 25 سال گذشته این صنعت در کشور را دارای فراز و فرودهایی دانست که علل مختلف داشته است.

 استاندار مازندران با بیان اینکه از سال 2020 آمار گردشگران ورودی با کاهش 83 درصدی نسبت به 2019 به یک میلیون و پانصد و پنجاه هزار نفر رسید گفت: عملاً این کاهش را ناشی از موضوعات مختلفی از جمله موضوع سیاست خارجی و امنیت داخلی است که همواره دشمنان خواهان به انزوا کشاندن جمهوری اسلامی بودند که در صنعت گردشگری هم ما را بی نصیب نگذاشتند.

این مسئول با اشاره به اینکه رقبای جمهوری اسلامی تمایلی به رشد صنعت گردشگری در ایران و منطقه را ندارند افزود: ترکیه هم با سهم بسزایی که گردشگری در بودجه آن دارد به عنوان یکی از اصلی‌ترین رقبای جمهوری اسلامی ایران در منطقه خواهان رشد صنعت گردشگری در کشور ما نیست.

استاندار با بیان اینکه مازندران، دارای برترین رتبه در فراوانی جاذبه‌های گردشگری است خاطر نشان کرد: مازندران با بیش از سه هزار آثار میراثی، 470 کیلومتر مرز آبی، جنگل‌های بی‌نظیر هیرکانی نیازمند راهبردی در جذب گردشگر به ویژه گردشگری طبیعی و دریایی و جنگلی است و ما از اداره کل مازندران انتظار مکانیزمی داریم که بتواند گردشگران داخلی و خارجی را در مازندران جذب کند. استاندار مازندران با اشاره به سفرهای ایرانیان به خارج از کشور و صرف هزینه‌های هنگفت در گردشگری دریایی خواستار توجه به راهکارهای جذب توریسم با تکنولوژی نوین شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

فرماندار بابلسر با صدور پیامی 16 آذر ماه، روز دانشجو را به همه دانشجویان ایران اسلامی تبریک گفت.

پیام تبریک حجت الاسلام خانلری امام جمعه شهرستان سیمرغ و لهر اسب رحمتی بهمنانی فرماندار بمناسبت روز دانشجو

مدیر کل بهزیستی مازندران با بیان اینکه وظیفه ما شناسایی افراد نیازمند به دریافت خدمات بهزیستی است،

فرموده امام راحل، گفت: مسؤولان باید سعی کنند که دانشجویان ما به سوی قبله‌ای تربیت شوند که به سمت آمریکا، استکبار، اسرائیل و غرب نباشد.

امام جمعه سیمرغ در این مراسم، اظهار کرد: خداوند در قران کریم به شهدا پاداش و رزق همیشگی وعده داده و وعده خداوند همیشه حق است.

سیاری خاطر نشان کرد: امروز ارتش جمهوری اسلامی ایران،سپاه پاسداران، فرماندهی انتظامی،وزارت دفاع وبسیج تحت فرماندهی فرمانده معظم کل قوا با پشتیبانی

پیام مشترک حجت الاسلام خانلری امام جمعه و رحمتی بهمنانی فرماندار به مناسبت روز هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران و سالروز شهادت امیر سرلشکر خلبان شهید احمد کشوری

/پیام مدیرکل بنیاد شهید و امورایثارگران مازندران به مناسبت سالروز شهادت سرلشکر خلبان شهید احمد کشوری

جلسه ستاد تنظیم بازار به ریاست رحمتی بهمنانی فرماندار شهرستان سیمرغ

امام جمعه محترم و معزز حاج آقا خانلری اکادمی کشتی سیاوش در خانه کشتی بسیج شهرستان سیمرغ جهت عرض خداقوت و خسته نباشید

کتر اسدی گفت: اگر در جهاد تبیین و جهاد دامپزشکی خوب عمل کنیم، می‌توانیم سربازان گمنام

15 آذر روز هوانیروز و سالروز شهادت امیر سرلشگر خلبان شهید احمد کشوری گرامی باد.

پیام تبریک مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان سیمرغ جناب آقای دکتر نوروزی بمناسبت روز جهانی داوطلب

برگزاری جلسه هیئت اندیشه ورز ناحیه سیمرغ

وی در خصوص مشکلات از جمله سوخت، کود. نفت و بستن آبندان های آن شهرستات و غیره بحث و تبادل نظر گردید

وی با بیان اینکه لازم است رسانه‌ها هوشمندانه وضعیت‌ انتخابات را نظارت، نقد و بررسی کنند

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران مازندران خبر داد؛ تبدیل وضعیت بیش از 11 هزار ایثارگر مازندران

باید جهاد تبیین داشت و زنان و مردان ما به اهمیت حجاب این واجب بزرگ شرعی آگاه شوند و معرفتشان ارتقا پیدا کند.

مازندران در سایه نگاه عمیق و توحیدی در شکل دهی شبکه مقاومت نسبت به سایر نقاط کشور پیشگام بوده است.

مسلمی خاطر نشان کرد :این دورها براساس مصوبه شورای آموزشی کانون های خدمت رضوی استان انجام خواهد شد

حضور رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان سیمرغ در مدرسه با نیاز های ویژه بهار.

دیدار مدیر کل کمیته امداد مازندران با مسئول کانون های خدمت رضوی استان

حضور مسئولین بعضی از ادارت از جانبازان نخاعی در مرکز توانبخشی امام علی (ع) ساری

استانداران مازندران نقش رسانه‌ها را در برگزاری انتخابات حداکثری مهم دانست و بیان کرد

افتتاح و تحویل دو دستگاه منزل ویلایی به محرومان بابلسر

دلنوشته همسر جانباز آسیب دیده سیل علی آباد چمستان به استاندار مازندران/ بی توجهی مسئولان به آسیب دیدگان سیل

مراسم مجمع خیرین محرومیت زدایی شهرستان بابلسر برگزار شد

پیام تبریک رئیس اداره اوقاف و امورخیریه شهرستانهای بابلسر و فریدونکنار

گروه تواشیح فاطر بابلسر در مرحله کشوری چهل‌و ششمین مسابقات سراسری قران اوقاف رتبه نخست را کسب کرد.

کهنسال گفت: در بحث درمان و پیشگیری باید راهبرد تغییر داشته باشیم، از ظرفیت دستگاه‌های همسو، نخبگان، شبکه اقشار و افراد دلسوز استفاده کنیم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی مازندران گفت: گفتمان الگوی سوم زن مسلمان که بیانگر شعار نه شرقی و نه غربی است، در فاطمیه تبیین می شود

عرضه رایگان 50 هزار نهال در دودانگه ساری با طرح سراسری کاشت میلیونی درخت

بانوی 57 ساله مازندرانی ارثیه 10 میلیارد تومانی خود را به هلال احمر اهدا کرد.

منطقه آزاد تجاری ـ فن آوری مرکزی بابلسر

مقام وجایگاه حضرت زهرا (س) اظهار داشت احترام ایام فاطمیه را باید نگه داشت ولازم است که شتونات این ایام رعایت شود

توسعه آبزی پروری بویژه توسعه پرورش ماهی در قفسهای دریایی توجه ویژه ای شده است

آزادی 181 نفر از مددجویان استان به همت ستاد دیه مازندران

حضور حجت الاسلام خانلری امام جمعه و رحمتی بهمنانی فرماندار دربرگزاری مانور زلزله و ایمنی در شهرستان سیمرغ

مدیر عامل بانک ملی ایران، تاکید کرد: در خصوص بنگاه‌هایی که ابزاری هستند و وظایف حاکمیتی دارند به آن توجه ویژه داریم

محفل بزرگ انس با قرآن کریم در ساری برگزار می شود

حضور حجت الاسلام خانلری امام جمعه و رحمتی بهمنانی فرماندار در نشست با شوراها و دهیاران در خصوص برگزاری یادواره شهدای

صبح دیروز حضور رحمتی بهمنانی فرماندار در جمع بسیجیان جهت شنیدن سخنرانی مقام معظم رهبری

پیام تبریک حجت الاسلام خانلری امام جمعه شهرستان سیمرغ و رحمتی بهمنانی فرماندار. بمناسبت سالروز شهادت آیت الله سیدحسن مدرس

وی خودکفایی در کاغذ را هدیه دولت مردمی به مردم ایران دانست و گفت: انشالله سایر گام‌ها نیز برداشته می‌شود

برگزاری شانزدهمین کنفرانس بین المللی انجمن تحقیق در عملیات (سال 1402) در رامسر

همایش بررسی فرصت ها و چالش های منطقه آزاد مازندران برگزار شد (ویدیو)

رونمایی از کتاب شناسایی و بررسی سهم دستگاه های مسئول در پیشگیری و کاهش جرائم مواد مخدر در استان مازندران

بازدید حجت الاسلام خانلری امام جمعه سیمرغ و رحمتی بهمنانی فرماندار از طرح نذر خدمت هلال احمر در روستای موسی کلا

سه شنبه‌های ملاقات عمومی رحمتی بهمنانی فرماندار سیمرغ با شهروندان شریف شهرستان سیمرغ

محبی، اظهار داشت: ‌همچنین اعتبار اجرای طرح فیبر نوری برای 43 شهر ابلاغ شد که در دست اقدام است.