آخرین مطالب

چرا لوح های تقدیر را به سینه دیوار می زنیم اجتماعی

چرا لوح های تقدیر را به سینه دیوار می زنیم

  بزرگنمایی:

هر سال به تعداد قاب های نفیس و جملات راضی کننده و گاهی غرورآفرین اضافه می شد لوح سپاس، تقدیرنامه، لوح یادبود، تندیس جشنواره و غیره، آنها را از اداره بیرون نمی آوردم ولی اطاقم که جابجا می شد، با آنها مشکل داشتم. مجبور می شدم دیوار جدید را سوراخ سوراخ کنم ولی خوشم می آمد که دیوار پر باشد بالاخره تزیینی برای دیوارهای سرد و بی روح اداره بودند ولی تعدادش که زیاد شد کم کم آنها را به خانه آوردم کمد دم در جای خوبی بود.

یک روز پنجشنبه گلی خانم (کسی که در نظافت خانه به من کمک می کند) که برای کفش هایم دنبال جا می گشت چشمش به آنها افتاد و گفت اگر این قاب ها را نمی خواهید این کاغذهایش را که به درد نمی خورد، بیرون بیاورید تا قاب ها را به یک کاری بزنیم یا بفروشیم که البته پولی بابتش نمی دهند. من که از حرفش کمی جا خورده و کمی هم دلخور شده بودم، همه قاب ها و لوح ها را توی یک کارتن چیدم و به او گفتم آنها را توی انبار زیرزمین ببرد چون به نحوی آنها بخشی از خاطرات دوران پرمشقت کارهایم بودند و دلم نمی خواست آنها را بی مقدار کنند و ارزش آنها را که به کارهای سال های عمر من برمی گشت، ناچیز جلوه دهند.

مدتی بعد وقتی رختخواب های اضافی را در انبار جا می دادیم، باز جا کم آمد این کارتن را بیرون آوردند و سرایدار ساختمان گفت خانم دکتر این آشغال ها را دور بریزم؟ و من که خیلی ناراحت شده بودم، به سرایدار گفتم اینها آشغال نیستند و در کارتن را باز کردم و یکی از آن مهم ها را نشانش دادم که رییس جمهوری که دوست داشتم آن را امضا کرده بود. سرایدار کمی ناباورانه به آن نگاه کرد و گفت خیلی جالب است آیا به همه افراد از این قاب ها می دهند، من فکر کردم و گفتم به آنها که کارهای مهمی انجام می دهند. سرایدار فینش را بالا کشید و گفت اگر شما به اندازه این همه قابی که در این کارتن گذاشته ای کار انجام داده باشی که وضع ما باید بهتر از این می شد. تازه مهندس مددی را که می شناسی همان که سال پیش مرد او دو کارتن قاب داشت. بعد از مرگش بچه هایش آنها را گذاشته بودند دور تابوتش و می گفتند پدرمان چقدر برای این کشور زحمت کشید و شیون می کردند.
آنقدر عصبانی شدم که می خواستم کله اش را بکنم توی دلم گفتم باید قبل از مرگم آنها را نابود کنم کارتن را به محل کارم بردم چون باز دلم نمی آمد آنها را دور بریزم. اصلا موضوع این است که من هیچ چیز را نمی توانم دور بریزم شاید برای این است که فکر می کنم هر چیزی یک روزی به درد می خورد تازه کاغذ باطله ها را هم دور نمی ریزم چه برسد به تابلویی که قابی هم دارد و اصلا دور انداختنش خیلی مهارت می خواهد.
البته از خدا پنهان نیست از شما هم پنهان نباشد شاید هم می خواهم به کسانی که مرا نمی شناسند و با گرفتن یک لوح تقدیر از رئیس آبدارخانه اداره شان برای آنکه استکان های خالی چای را مرتبا به آبدارخانه برده اند و تحویل آبدارچی داده اند، پز می دهند و می آیند و پشت چشم نازک می کنند و افاده می فروشند بگویم بابا حنایتان پیش من که دیوار اطاقم از این الواح رنگارنگ پر است، رنگی ندارد. به هر حال ما همه در بازار پررنگ چشم و هم چشمی می خواهیم چشم همدیگر را دربیاوریم و بگوییم من منم و این منمان آنقدر بزرگ است که اگر دستمان برسد، کارهای دیگری که گفتنی نیست هم می کنیم. 

ولی به هر حال من هر وقت به اطاقم می روم، از این لوح ها لجم می گیرد چون فکر می کنم کاش آنها که به من این همه لوح دادند، از فکرم و از کارم کمی حمایت می کردند آنها مرا گول زده اند چون لوح داده اند که بگویند ما قدر تو را می دانیم ولی در واقع شاید پشت سرم گفته اند بگذار دلش به لوح ها خوش باشد و هر وقت جلوی کار مرا گرفتند، بگویند ما نبودیم به خدا ما که به تو لوح تقدیر دادیم تازه با قاب مینیاتور هم دادیم نه قاب چوبی ساده. 
من هر وقت این قاب ها را می بینم یاد این می افتم که مثلا فلان آقا که بدون هیچ تجربه ای آمد و معاون یا وزیر شد، اصلا کی بود که من به لوحش دل خوش باشم اگر نلسون ماندلا به آدم لوح بدهد یه چیزی. ولی در مجموع روزی که تابلوهای خوبی خریدم باید یکی یکی این لوح ها را سر به نیست کنم انشاالله قبل از مرگم. تا خدای نکرده دخترم توی دلش نگوید این مامان ما هم چقدر این قاب های بیچاره را اینور و آنور برد تازه خودش هم مرد.
بنابراین برای راحت شدن از دست این قاب ها که همه آدم های مثل من از وجود آنها زجر می کشند و آنها را به دیوار محل کارشان یا خدای نکرده خانه شان آویخته اند، باید راه حلی ارایه داد.
شاید بد نباشد برای صرفه جویی ملی یک سازمان تجمیع قاب ها و لوح های تقدیر ایجاد شود تا تمامی این الواح را قبل یا بعد از فوت جمع آوری کند و وزارتخانه ها و ادارات دولتی که می خواهند به کارکنانشان لوح تقدیر بدهند، تنها کاغذ توی قاب ها را عوض کنند و به هر که لازم است، لوح بدهند از این قاب ها استفاده کنند.
این سازمان می تواند یک اداره خاص برای به نام "اداره استفاده بهینه از کاغذ لوح های تقدیر درگذشتگان" ایجاد کند و این اداره کاغذهای اضافی را برای بازسازی و ایجاد مقوا و انواع قوطی برای زولبیا، بامیه، خرما و غیره بفروشد البته ... 

عضو هیات علمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

معاون اجرایی فرمانده سپاه کربلا مازندران با اشاره به اجرای 200 عنوان برنامه هفته دفاع مقدس در استان گفت: بازسازی عملیات والفجر 8 در مرکز فرهنگی از جمله برنامه ها است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران تصریح کرد: تاکنون بیش از 90 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و امید است

مدیرکل مدیریت بحران مازندران یادآور شد: خوشبختانه مشکلی وجود ندارد و روند بازسازی عادی است

رئیس کل دادگستری استان مازندران افزود: با وجود حجم بالای ورودی پرونده ها تلاش مجاهدان عرصه عدالت، شبانه روزی است

وزیر علوم گفت: اگر کشاورز و کشاورزی ما از روش های نوین استفاده کند به راحتی می توانیم با تولیدات کشاورزی کشورهای توسعه یافته رقابت کنیم.

علی نبیان گفت :با اعلام اینکه طرح ساماندهی مسکن‌های مهر که در سراسر کشور وجود دارد یکی از مهم‌ترین بحث‌ها در طرح اقدام ملی مسکن بوده است،

فرماندار سیمرغ افزود : در بحث بیمه واحدهای مسکونی و تجاری هفت سرفصل تعریف شده است تا چنانچه واحدی دچار خسارت شد بیمه تا سقف 100 میلیون تومان به فرد خسارت دیده پرداخت کند

استاندار مازندران اظهار داشت: دشمن به شدت به دنبال نا امید کردن دانشجویان و جذب و خروج آنها از کشور است و مدیران و اساتید دانشگاه باید نسبت به این مساله هوشیار باشند.

بازدید از پارک علم و فناوری مازندران از دیگر برنامه‌های روز دوم سفر وزیر علوم به مازندران است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اعلام اینکه مازندران، کل نارنگی کشور را تامین می‌کند، تصریح کرد: برداشت نارنگی از این پس اوج می‌گیرد.

رئیس کل دادگستری مازندران ازفراهم شدن شرایط برای راه اندازی دو دادگاه مستقل در بخش های دشت سر وامامزاده عبداله ازتوابع شهرستان آمل خبر داد.

حسین زادگان تاکید کرد: دستگاه های مربوطه تمام تلاش خود را برای جلوگیری از انحرافات برنامه های اشتغال از طریق تسهیلات انجام دهند

خدایار طالبی سرپرست راه‌آهن شمال از لحاظ جذابیت‌های طبیعی نیز یکی از زیباترین مناظر جهان بویژه از گدوک تا شیرگاه را دارد.

نمایند عالی دولت در مازندران گفت :دولت نیز نقش خود را با حمایت و پشتیبانی امنیتی و ساماندهی حمل و نقل و نظارت بر امور انجام می دهد.

ساداتی مدیرکل حج وزیارت مازندران :با اشاره به حذف روادید برای اربعین امسال میان ایران و عراق ، به همراه داشتن گذرنامه را الزامی دانست

میرفیضی گفت: مواد مخدر پدیده ای است استعماری که قدرت‌های سلطه‌گر برای محو ارزش‌های اخلاقی و اجتماعی و تسلط بر جوامع از آن بهره می‌گیرند

حضور زائران به صورت همزمان و با پرچم یکرنگ از برنامه ها برای ساماندهی و استقرار اسکان هرچه بهتر زائرین خواهد بود.

پیش بینی می شود در سال تحصیلی پیش رو 535 هزار دانش آموز بر سر بیش از چهار هزار و 400 کلاس درس استان مازندران بنشینند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز مازندران گفت: عزاداری‌های ماه محرم و برای سیدالشهدا(ع) باید از ما منتظران واقعی و سربازان ولایت و سرباز امام زمان(عج) بسازد.

حجت الاسلام اکبری با اظهار اینکه توهین در صدر جرایم در استان قرار دارد آن را زیبنده جامعه اسلامی و ولایی نظیر مازندران ندانست

استاندار مازندران در حکمی دبیر شورای اطلاع‌رسانی مازندران را منصوب کرد.

طبق اعلام پلیس پیشگیری نیروی انتظامی مازندران حدود 40 درصد از سرقت های سال گذشته استان مربوط به اماکن دستگاههای دولتی بوده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری مازندران با اشاره به بارش روزهای تاسوعا و عاشورا در این استان از مردم و مسافران خواست تا از اطراق در حاشیه رودخانه‌ها بپرهیزند.

"باران سیل‌آسا، قطارهای مازندران را زمین‌گیر کرد،

کار خوب شهردار سیمرغ مهندس بیکایی

هادی انیک اختر گفت :امسال دستگم 20 میلیارد تومان به سردهنه هاوابتبه های رود خانه تلار در بالا دست ویابین دست خسارت وارد کرد

35 کیلومتر از رودخانه سیاه‌رود و تلار لایروبی شده است

درآمد هزار و 800 میلیارد تومانی کشاورزان بابلسری

نشست خبری سرپرست دانشگاه مازندران با رسانه های گروهی برگزار شد

برنامه های ستاد بزرگداشت هفته خبرنگار اعلام گردید

«تیم بی» در حال آب رفتن است

چرا لوح های تقدیر را به سینه دیوار می زنیم

جزئیات غرق شدن ٣ فرهنگی در حاشیه مسابقات ورزشی دانش‌آموزان

جزئیات دزدیده شدن یک نوزاد از بیمارستان تأمین اجتماعی شهریار

هشدار پلیس فتا در مورد یک اپلیکیشن موبایلی

گرمایش زمین انسان را چاق و کم‌هوش می‌کند

حالِ آیندگان را دریابید

لایحه تغییر واحد پول ایران از ریال به تومان تصویب شد

اعلام نتایج اولیه کنکور 98

در اجرای پروژه های گردشگری محلی، مازندران در اولویت قرار دارد

مردم 13 روستای بندپی غربی بابل از آب شرب محرومند

امام جمعه بابلسر: خبرنگاران نقش محوری و راهبردی دارند

سرپرست جدید دانشگاه مازندران معرفی شد

کارگرانی بدون قرارداد و بیمه!

قوه‌قضائیه، رسیدگی به دارایی مسئولان را کلید زد

پرستوسازی انتخاباتی؛ شگرد تازه

وزیر ورزش و جوانان در جمع ملی پوشان والیبال ایران

همایش یاوران ولایت در شهرستان بابلسر

گفت و گوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با خبرنگاران در حاشیه جلسه هیات دولت (٩٨/٣/١)

بازدید مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران از دفتر هفته نامه موج شمال و حرف دریا