آخرین مطالب

فعالیت مشروط کشاورزان مازندران در کوران کرونا اقتصادی

فعالیت مشروط کشاورزان مازندران در کوران کرونا

  بزرگنمایی:

:مجید اسدی خبرنگار فجر شمال :کشاورزان مازندرانی بویژه شالیکاران سهم خود را از گذر وضعیت بحرانی شیوع ویروس کرونا ،انجام کشت و کار و ، تولید و امنیت غذایی را به حضور نیافتن شهری‎ها بویژه مسافران و گردشگران نوروزی به روستاها مشروط کرده‌اند.

این روزها نگرانی از این که ویروس کرونا در روستاها  با حضور شهرنشینان و گردشگران نوروزی شیوع یابد و درخواست از مردم که در خانه بمانند و بین شهرها و روستاهای مازندران  تردد نکنند و همچنین دغدغه کمبود امکانات بهداشتی و درمانی در روستاها سبب شده است تا کشاورزی مازندران تحت تاثیر قرار بگیرد به گونه ای که بخشی از روستاییان بویژه تولید کنندگان برنج که این روزها سخت مشغل شخم و شیار و خزانه گیری هستد ، با نگرانی بیشتری راههای روستایی را می پایند تا نکند مسافری از راه برسد.

کشاورزان مازندران در روستاها در حالی تا حدودی درگیر ویروس کرونا هستند و همانند جمعیت شهری بیشتر در خانه می مانند که آنان باید این روزها سخت مشغول شخم و شیار و خزانه گیری باشند و امنیت خاطر آنان در پاک بودن محیط برای تداوم فعالیت‌شان بسیار حائز اهمیت است.

کشاورزان می گویند اگرچه جاذبه روستاهای مازندران در محاصره شالیزارهای در حال کشت و کار ، گل های زرد رنگ دانه روغنی کلزا ، شکفته شدن غنچه های سفید درختان مرکبات و دیگر گیاهان و درختان در تعطیلات نوروزی قرار می گیرند، اما امسال از همه مردم تقاضا دارند تا روستاها را تنها بگذارند و حتی از شهرهای اطراف به روستاها نیایند و تردد نکنند.

استان مازندران به دلیل دارا بودن شرایط مناسب طبیعی و گردشگری و قرار گرفتن روستاها در دل طبیعت بکر، در سال های اخیر مورد توجه گردشگران و مسافران قرار  گرفته است و امروزه با شیوع ویروس کرونا و قرار گرفتن در آستانه سال نو برنجکاران به شدت از حضور مسافرانی که پایشان به روستاهای استان باز شده است ، نگرانند.

ساکنان فصلی و بومی این مناطق در دو فصل بهار و تابستان روستاها را محل سکونت خود قرار می دهند تا محصولات کشاورزی را برداشت کنند ولی ساکنان غیربومی خوش نشینانی هستند که با ساخت ویلاهای مجاز و غیرمجاز عمدتا تعطیلات نوروزی ، پایان هر هفته و به ویژه  تابستان ها همسایه روستاییان می شوند.

شالیکاری از روستای بخش لاله آباد بابل می گوید: در سال های اخیر ورود مسافران و گردشگران به روستاها به صورت چشم گیری افزایش یافته است و حتی فرصتی برای ایجاد در آمد از طریق اجاره منازل در قالب بوم گردی و همچنین عرضه محصولات کشاورزی و صنایع دستی بوده است، اما اکنون اصلا شرایط برای حضور آنان در آستانه عید مهیا نیست.

عباس سلطانی با بیان این که این روزها روستائیان نیز نگران شیوع ویروس کرونا هستند ولی هنوز این بیماری در مناطق روستایی شیوع گسترده نکرده است، افزود: آلوئگی روستا ها مساوی با خارج شدن کشاورزان از مدار کشت و کار است و این ضربه سنگینی به تولیدات محصولات کشاورزی می زند.

یکی از باغداران آملی با بیان این که حدود 11خانوار از اهالی این روستا را غیر بومیانی تشکیل می دهند که در سه سال اخیر صاحب خانه و کاشانه در این روستا شدند،گفت: طی 2 هفته اخیر هفت خانوار از آنان وارد روستا شدند که در طی روز به صورت غیر ضروری اقدام به تردد در مناطق مختلف روستایی می کنند.

وی با اعلام این که آنان تماشاگران کشت و کار کشاورزان هستند و نقشی در تولید ندارند و در واقع فقط مصرف کننده هستند، ادامه داد: اکنون که همه دغدغه شیوع ویروس کرونا دارند، حضور آنان بسیار اذیت کننده است.

یکی از دهیاران بخش رودپی شمالی ساری با اظهار این نکته که تقویت زیرساخت ها در روستاها بر اساس آمارهای جمعیتی ثابت صورت می گیرد ، گفت: با توجه به این که جمعیت  شناور در برخی از فصول سال به ویژه ایام عید و تابستان افزایش می یابد ، اگر ویروس کرونا  در روستاها شیوع شود، مشکلات دوچندان می شود.

وی افزود : خطر شیوع و آلوده شدن محیط روستا و در نتیجه سرایت به کشاورزان زیاد است و اگر تردد ها از شهر به روستا و یا حضور ساکنان فصلی و به ویژه غیر بومیان تحت کنترل قرار نگیرد، این ویوروس قابل کنترل نیست.

وی به اهمیت سلامت کشاورزان برای انجام فعالیت کشاورزی در مازندران اشاره کرد و گفت : بیشتر کشاورزی استان سنتی و به صورت کارهای بدنی انجام می شود و اگر ویوروس کرونا در این شرایط روستائیان کشاورز را مبتلا کند، به جرات می توان گفت که امنیت غذایی ملی به خطر می افتد.

وی برنجکاری را شغل اصلی کشاورزان مازندران دانست و گفت: شالیکاران در بازه زمانی حدود 2هفته ای باید شخم و شیار و خزانه گیری  برنج را انجام بدهند و اگر این ویرروس در روستاها شیوع پیدا کند، با تاخیر در فعالیت کشت و کار شالی ، ادامه کار با مشکل مواجه خواهد شد.

بخشدار رودپی جنوبی شهرستان ساری با اظهار این که ستاد پندافند روستایی در هر روستا تشکیل شده است، گفت: علاو بر گند زدایی ، آهک پاشی و ضد غفونی اماکن عمومی روستاها ، تمامی تردد ها و جمعیت روستایی تحت کنترل دهیاری ها  و شورای روستا قرار دارد.

محمد قلی تژاد در گفت و گو با خبرنگار  ما افزود: مرکز بهداشت بخش با هماهنگی  بهورزان روستا  و دهیاران علاوه بر انجام آموزش و نکات مراقبت های بهداشتی خانه به خانه ،وضعیت شیوع  ویروس کرونا را روزانه رصد می کنند.

وی با اعلام این که بنر عدم حضور غیر بومیان و تعطیلی همه خانه مسافر را دراین بخش نصب و اطلاع رسانی کرده ایم، تصریح کرد: خوشبختانه با همکاری و مشارکت همه روستائیان با خرید پارچه های مخصوص تولید و توزیع ماسک  در این بخش هر روز انجام می شود.

بخشدار رودپی جنوبی ساری ضمن قدر دانی از مردم 40 روستای این بخش ، گفت: از آن جایی که باغداری و شالیکاری شغل اصلی مردم این منطقه است، اهمیت مراقبت های بهداشتی روستائیان به عنوان تولید کنندگانت محصولات کشاورزی بسیار مهم و ضروری است.

وی از مسافران وگردشگران که تا کنون همکاری در سفر نکردن را به یان بخش داشته اند ،  خواست تا درتعطیلات نوروز نیز بریا حفظ سلامتی خود و کشاورزان روستاها سفر نکنند و اگر دارای خانه و ملک شخصی نیز هستند ، نیایند.

رودپی جنوبی از جمله بخش های ساری است که روستاهای مسیر جاده منتهی به دریای این شهرستان را زیر پوشش دارد، مسیری که به خاطر دسترسی آسان به مرکز استان و سواحل دریا همواره بیشترین جذابیت را جهت خرید زمین ، باغ و ساختن ویلا  برای گردشگران و خوش نشینان داشته است.

رئیس بخش گیاهپزشکی مرکز تحقیقات کشاورزی مازندران با اظهار این که ویروس کرونا مانع فعالیت کشاورزی به ویژه برنجکاری نیست و این ویروس در فضای باز و در آب و گل وجود ندارد، گفت: این ویروس از انسان به انسان دیگر است و این وضعیت در فعالیت فعلی شالیکاری مانع انجام کار نیست.

وحید علوی که دکتری ویروس شناسی گیاهی را دارد، در گفت و گو با ایرنا در عین حال توضیح داد: تجمع کشاورزان در فعالیت کشاورزی صورت نگیرد ، احتمال مبتلا به ویروس در زمین کشاورزی صفر است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر انتقال ویروس کرونا در مناطق تجمعی به ویژه در سطح خشک صورت می گیرد و شالیکارانی که به صورت انفرادی و یا حداکثر سه نفره اما سالم باشند ، می توانند درکنار هم کشاورزی را انجام بدهند.

مازندران با 230 هزار هکتار اراضی شالیزاری و تولید 900 هزار برنج 42درصد نیاز کشور را تامین می کند.

استان مازندران سه میلیون و 280 هزار نفر جمعیت دارد و حدود 45 درصد این جمعیت در بیش از سه هزار روستا در این استان زندگی می کنند.

براساس آخرین گزارش  وزارت بهداشت و درمان  از بدو شروع ویروس کرونا در استان مازندران آمار مبتلایان قطعی به این ویروس به  یک هزار و 374 نفر رسید .


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

توقیف واعمال قانون42خودرو صورت پذیرفت

مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران مازندران گفت: جانبازان همچون نگینی بر تارک انقلاب اسلامی ایران میدرخشند.

مدیرکل ارشاد مازندران عنوان کرد تخصیص بیمه بیکارى به پرسنل صنوف فرهنگی هنری +جزئیات

فرمانده انتظامی مازندران از توقیف و اعمال قانون 218 خودرو در اولین روز از اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در سطح استان خبر داد.

پشت گوش انداختن افزایش دستمزد کارگران ظلم تاریخی در حق‌ آنهاست/

فرمانده سپاه کربلا: 222 هزار بسیجی برای مهار کرونا در مازندران فعال هستند

ناظر گمرکات مازندران: درآمد تجارت خارجی مازندران از 398 میلیارد تومان گذشت

نماینده ولی فقیه در مازندران: جانبازان نمادهای ایستادگی و مقاومت ملت ایران هستند

نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت در امور پیشگیری از کرونا: آمار بیماران بستری کرونایی در مازندران روند نزولی گرفته است

پیام تسلیت مسئولان مازندران درپی رحلت آیت الله سید جعفر کریمی

پیام مهندس حامد بیکایی شهردار کیاکلا بمناسبت روز پاسدار

تزریق و رسوخ نوآوری در صنایع کلیدی و مادر کشور توسط دانش بنیان‌ها/فروش 120 هزار میلیاردی در سال 98

آماده‌باش 64مرکز خدمات کشاورزی مازندران برای مقابله با کرونا

پیام مشترک امام جمعه و فرماندار شهرستان به مناسبت فرا رسیدن روز پاسدار و روز جانباز

210 خودرو غیربومی پیش از ورود به سیمرغ به مبداء بازگشت داده شد

رئیس کل دادگستری مازندران عنوان کرد: دستور ویژه قضایی برای نظارت بر طرح فاصله گذاری اجتماعی درمازندران

مدیرکل تبلیغات اسلامی مازندران: عرصه ایثارگری های پاسداران انقلاب فرامنطقه ای شده است

استاندار مازندران: روز پاسدار و جانباز یادآور حماسه های ایثار در تاریخ ملت ایران است

استاندار مازندران خبر داد: تامین 180 میلیارد تومان برای تکمیل طرح های بیمارستانی در مازندران

معاون اول رئیس جمهوری: اقتصاد گردشگری مازندران متضرر شده است/ پرداخت تسهیلات به بنگاه ها

دعوت نماینده ولی‌فقیه و استاندارمازندران برای اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی

مدیر کل اسبق اوقاف و امور خیریه مازندران دعوت حق را لبیک گفت

استاندار مازندران در جلسه ستاد استانی مقابله با شیوع کرونا: بازار تا 15 فروردین بسته است و با متخلفان برخورد می شود بازار تا 15 فروردین بسته است و با متخلفان برخورد می شود احمد حسین زادگان گفت:بازار تا 15 فروردین بسته است و با متخلفان برخورد می شود. به گزارش خبرنگار ایلنا،احمد حسین زادگان، مقام عالی دولت در مازندران با بیان این که جلسات ستاد استانی مقابله با کرونا به صورت مستمر برگزار می شود، گفت: منبعد جلسات این ستاد بصورت ویدئوکنفرانس با حضور فرمانداران برگزار می شود. وی با بیان این که از مردم مازندران که به ما کمک کردند تا مانع شیوع این ویروس شویم، قدردانی می کنم، افزود: خوشبختانه هم آمار ورودی و هم آمار خروجی بیمارستان ها به تعادلی رسیده است و این مرهون تلاش و همراهی همه مردم و مجاهدت تمامی فعالان این عرصه است. استاندار با اشاره به این که بجز واحدهای صنفی ضروری؛ از دیگر واحدها انتظار داریم همچنان تا پایان روز 15 فروردین ماه تعطیل باشند و با همراهی آن ها؛ بازار محلی برای شیوع ویروس نباشد، اظهار داشت: ان شاء الله بتوانیم با قرنطینه به این اشکال و ایجاد فاصله اجتماعی بیشتر در قطع زنجیره انتقال توفیق پیدا کنیم. حسین زادگان ادامه داد: دستورات لازم در این راستا صادر شده و مجمع صنفی همراهی خوبی داشته و در جلسه امروز مقرر شد که تا با آندسته معدود از واحدهایی که همراهی نداشته اند و از این دستور تخطی کرده اند، برخورد لازم صورت گیرد. وی گفت: فروشگاه های مجازی و اینترنتی برای تقویت بازار و رفع مشکلات مردم در دستور کار جدی قرار گیرد. استاندار با اشاره به این که مردم، خیرین و گروه های جهادی در تولید ماسک و لباس خوب ورود کرده اند، یادآور شد: بخش خصوصی نیز باید بیش از پیش به کمک های خود در این راستا تداوم ببخشد. حسین زادگان در اشاره به انتصاب بازرسین ویژه خود برای بازرسی از وضعیت شهرستان های مختلف استان، ابراز داشت: هدف اساسی از این کار، بررسی میدانی و گزارش گیری مستمر از فعالیت و اطمینان از اجرای مصوبات ستاد است و هیچ کوتاهی در این مورد از هیچ دستگاه مسئولی نادیده گرفته نمی شود و بازرسی ها تا پایان این بیماری از جامعه ادامه خواهد داشت. استاندار مازندران با اشاره به این که بحمداله با تشکیل پدافند زیستی در روستاها و اقداماتی که از سوی همه دستگاه ها، نهادها و ارگان ها صورت گرفته وضعیت روستاهای استان نسبت به شهرها مطلوبتر است، افزود: برای این که با آغاز فصل کشاورزی؛ روستاهای ما نیز درگیر نشوند مقرر شد نیازمندی های روستاییان از طریق بانک نشا تامین شود. وی ادامه داد: شیوه نامه یی نیز تدوین شده که بزودی به دهیاران و شوراها ابلاغ می شود تا در زمین هایی که فعالیت می کنند همه موازین بهداشتی را رعایت کنند تا روستاها همچنان سلامتشان به مخاطره نیفتد. نماینده عالی دولت در مازندران با بیان این که از مردم عزیز که صبوری کردند انتظار داریم که خسته نشوند و در ایام پیش رو در پارک ها و پارک های جنگلی حضور پیدا نکنند، اظهار داشت: در این جلسه نیز مصوب شد که اقدامات پیشگیرانه برای عدم تجمع مردم در مکان های مشخص که محل تراکم مردم در روز طبیعت در سال های گذشته بوده است، صورت گیرد و فرمانداران موظفند مساله را مدیریت کنند و کسانی هم که رعایت نکنند برخورد قانونی با آن ها صورت می گیرد. استاندار مازندران گفت: بحمدالله با کار فرهنگی و رسانه ای انجام شده شاهد کاهش حضور بیش از 80 درصدی مسافر در استان هستیم و از 20 درصد حاضر می خواهیم نکات بهداشتی را رعایت کنند و به کسانی که در موج دوم سفر قصد سفر به استان را دارند توصیه می کنیم که مازندران در این شرایط اصلا جای خوبی برای مسافرت نیست و امیدواریم با اقدامات صورت گرفته بزودی این معضل حل خواهد شد. لینک کوتاه بخش خصوصی بیمارستان دولت زمین مشکلات مردم نرم افزار موبایل ایلنا تلگرام خبر از سراسر وب راه اندازی کسب و کار با فقط چند کلیک برای اولین بار در ایران،پیش بینی قیمت بلیط با هوش مصنوعی آیا بلیط هواپیمای لحظه آخری ارزان تر است؟ با سازیتو در صفحه اول گوگل بادست سازهای خود را به آسانی بفروشید.شید. این بار با هوش مصنوعی کمتر هزینه کنید. کاهش قیمت بلیط هواپیما با رزرو به موقع اخبار مرتبط عدم امکانات نباید توجیهی برای تلاش نکردن دانشجویان باشد تامین اجتماعی مهلت ندهد بخش خصوصی در کهگیلویه و بویراحمد زمین گیر می‌شود کلنگ زنی و افتتاح پروژه های شهرداری تربت حیدریه در دومین روز از هفته دولت افتتاح 55 پروژه البرز در هفته دولت/ پیشنهاد هیأت امنای بیمارستان رحیمیان برای واگذاری/ 6 شرکت با مشکل مواجه‌اند محتوای سند آمایش مبنای فعالیت‌های حوزه‌های اقتصادی قرار گیرد ارسال نظر اسنپ بانک سامان پتروشیمی امیر کبیر بیمه روستائیان و عشایر‎ بارز هتل لاله پربازدیدترین پنهان کاری برخی مقامات از اوضاع کشور به فرسایش توان کادر درمانی منجر شد / در صورت عدم قرنطینه کشور باید شاهد مرگ بسیاری از عزیزان ‌مان باشیم آسمان استان تا آخر هفته نیمه ابری همراه با بارش خفیف باران خواهد بود تردد در همه محورهای اصلی استان مازندران در جریان است/محور کیاسر- سمنان همچنان مسدود است انتقال روستای پست سرا سوادکوه در دستور کار قرار گرفت بارش 24 ساعت گذشته استان خساراتی به همراه نداشت بازرسی 1310 واحد صنفی استان در ایام نوروز بازرسین نظارت بر فعالیت ستاد مقابله با کرونا در شهرستان ها منصوب شدند بازار تا 15 فروردین بسته است و با متخلفان برخورد می شود از سراسر وب با سازیتو در صفحه اول گوگل بادست سازهای خود را به آسانی بفروشید.شید. آیا بلیط هواپیمای لحظه آخری ارزان تر است؟ این بار با هوش مصنوعی کمتر هزینه کنید. با سازیتو در صفحه اول گوگل باشید. ایجاد فروشگاه اینترنتی بدون هزینه! با چمدون بهترین زمان خرید بلیط هواپیما را پیدا کنید

84 درصد از شهروندان سیمرغی در مورد کرونا جواب دریافت کردند

نماینده ولی فقیه در مازندران تاکید کرد: لزوم بهره گیری از ظرفیت اجتماعی بقاع متبرکه به نفع مردم

«جهش تولید» راه‌کاری در تحقق بیانیه گام دوم انقلاب

مختومه شدن 50 درصد از پرونده‌های قدیمی در دادگستری مازندران

نماینده ولی فقیه در مازندران: مردم قطع رفت و آمدهای نوروزی را جدی بگیرند

رهبر معظم انقلاب سال 1399 را سال «جهش تولید» نامگذاری کردند

استاندار خواستار همکاری مازندرانی‌ها برای قطع زنجیره کرونا در نوروز شد

دولت برای مقابله با کرونا 170 میلیارد تومان به مازندران بودجه داد

استودیوی ویژه کرونا در استانداری مازندران راه‌اندازی شد

استاندار مازندران از اصحاب رسانه برای مقابله با کرونا قدردانی کرد

مدیرکل بیمه سلامت مازندران اعلام کرد پرداخت 210 میلیارد ریال از مطالبات موسسات طرف قرارداد بیمه سلامت مازندران

593 نفر به علت تصادفات رانندگی در یازده ماه امسال جان خود را از دست دادند.

استاندار: کمیته ویژه مراقبت‌های بهداشتی روستاهای مازندران تشکیل شد

فعالیت مشروط کشاورزان مازندران در کوران کرونا

استاندرار مازندران: مردم برای تامین کالاهای اساسی خود نگران نباشند ؛خود اظهاری را جدی بگیرند

پیام مشترک امام جمعه و فرماندار شهرستان سیمرغ به مناسبت فرا رسیدن روز شهرداری

نماینده ولی فقیه در مازندران در نامه‌ای به رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح خواستار رفع سریع نیازمندی‌ها و تأمین امکانات لازم برای مقابله با کرونا ویروس در این استان شد.

مدیرکل تعاون مازندران عنوان کرد: لزوم انجام اقدمات پیشگیرانه ابتلا به کرونا در واحدهای کارگری

توزیع بیش از 20 هزار عدد ماسک بهداشتی در سیمرغ

مدیرعامل آب و فاضلاب مازندران: روزانه 730 هزار مترمکعب آب شهری در مازندران مصرف می شود

مدیرکل تبلیغات اسلامی مازندران: راهبرد سیاه نمایی ترفند نظام سلطه برای تضعیف انقلاب است

سرهنگ عبدالله جعفرزاده فرمانده سپاه با اخلاص و خدوم سپاه فریدونکنار هفته پیش بر اثر عارضه قلبی دعوت حق را لبیک گفت

120 هزار هکتار از شالیزار‌های مازندران از اول دی امسال تاکنون شخم و شیار زمستانه شد

تحلیل فوتبالی در روز‌های وحشتناک کرونایی؛ حالا که جمع استقلالی‌ها در نساجی جمع شده، آیا خیال هواداران نساجی هم چنین می‌شود؟

خلوت غریبانه طلبه جهادی در فراغ همسر و فرزند

توصیه‌های نماینده ولی فقیه مازندران درباره مقابله با کرونا: شهروندان دید و بازدید عید نوروز را تعطیل کنند/ وحدت و انسجام خودمان را در این ایام نشان دهیم

تشدید نظارتها و کنترل های بهداشتی دامپزشکی مازندران در مراکز عرضه برای مقابله با کووید 19