آخرین مطالب

عضو هیات علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه مازندران؛

خشونت علیه زنان بخشی از تاریخ بشر بوده است اجتماعی - اندیشه

خشونت علیه زنان بخشی از تاریخ بشر بوده است

  بزرگنمایی:

گروه اندیشه: عضو هیات علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه مازندران؛ با ارایه این مطلب که خشونت علیه زنان بخشی از تاریخ بشر بوده است. گفت:  متأسفانه این موضوع  هم چنان در سراسر جهان به عنوان یک مساله‌ای همه‌گیر مطرح است.

به گزارش پایگاه خبری فجر شمال، اکبر علیوردی‌نیا عضو هیات علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه مازندران هم ‌زمان با روز جهانی حذف خشونت علیه زنان در یک یادداشت علمی، تحلیلی، به ارزیابی اجتماعی آن در جهان و ایران پرداخت.  

وی در این یاداشت علمی، تحلیلی آورده است: با توجه به افزایش میزان خشونت در جهان، سازمان بهداشت جهانی، خشونت را یک مساله اساسی و تهدید جدی علیه سلامت و امنیت اجتماعی می‌داند. خشونت علیه زنان یک مسأله ناگوار جهانی است و در سه دهه گذشته از طریق تلاش‌های فعالان و حامیان حقوق زنان، خشونت علیه زنان، در عرصه عمومی به عنوان یک مساله جدی اجتماعی مطرح شده است.

علیوردی نیا در ادامه می افزاید:  در واقع، خشونت علیه زنان بخشی از تاریخ بشر بوده و متأسفانه هم چنان در سراسر جهان به عنوان یک مساله‌ای همه‌گیر مطرح است. خشونت، زندگی میلیون‌ها نفر از زنان را در همه‌ی طبقات اجتماعی، اقتصادی و آموزشی در سراسر جهان تحت تاثیر قرار داده است و از حقوق زنان برای مشارکت کامل در جامعه ممانعت می‌کند . شایع بودن ضرب و شتم زنان و خشونت خانگی، تأثیر مخرب و ویرانگری بر زنان، کودکان و روابط زناشویی دارد و زن آزاری مسأله فراگیری است که مرز نمی‌شناسد و در تمامی جوامع و فرهنگ‌ها به اشکال مختلف بروز می کند.

  استاد جامعه شناسی دانشگاه مازندران ادامه می دهد:  سازمان ملل متحد در تلاش‌های خود برای از بین بردن خشونت علیه زنان، در بیانیه‌ای به تفصیل، خشونت علیه زنان را تشریح می کند و هر عمل خشونت آمیز مبتنی بر جنسیت را که با آسیب جسمی، جنسی و روانی و یا رنج زنان از جمله تهدید به چنین اعمالی، اجبار یا محرومیت از آزادی «چه در ملأ عام چه در فضای خصوصی» همراه باشد را به عنوان خشونت علیه زنان تعریف کرده است.

وی خشونت علیه زنان، را یکی از شایع ترین جرایم خشونت‌آمیز در جهان می داند و خاطرنشان می کند:  در سراسر جهان، میزان نگران کننده‌ای از خشونت علیه زنان، توسط مردان وجود دارد که میزان آن در کشورهای مختلف، متفاوت است. در مورد جهانی بودن خشونت علیه زنان، آمار و ارقام زیادی وجود دارد. اما متأسفانه در ایران  به واسطه محرمانه تلقی کردن داده‌های ثانویه مربوط به مسائل اجتماعی، آمار رسمی و مستندی در مورد خشونت علیه زنان، که محققین از آن استفاده کنند، منتشر نمی‌شود و متاسفانه این نوع داده‌ها محرمانه تلقی می‌شوند. در حالی که ارائه توصیه‌های سیاستی برای پیشگیری از رفتارهای انحرافی نظیر خشونت علیه زنان، علاوه بر داشتن بینش نظری، منوط به دسترسی محققین به داده‌های مربوطه است.

عضو هیات علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه مازندران  در ادامه تاکید می کند: خشونت شوهران علیه زنان با هر نامی که خوانده شود دارای تأثیرات مختلفی است. این اثرات را می‌توان در سه سطح فردی، خانوادگی و اجتماعی تقسیم‌ کرد. واضح است که در میان این سطوح افتراق وجود ندارد و هرکدام از تأثیرات در هر یک از سطوح به همراه خود زنجیره‌ای از پیامدها را به دنبال خواهد داشت که سطوح دیگر را متأثر می‌کند. در سطح فردی، خشونت شوهران علیه زنان منجر به خودسوزی و خودکشی زنان، تأثیرات منفی گسترده بر صحت و سلامتی جسمی، روانی و دفاعی زنان، در خطر افتادن و از بین رفتن استقلال زنان و متعاقب آن به وجود آمدن احساس خودکم‌بینی می‌گردد.

علیوردی نیا با ارایه این مطلب که  در سطح خانوادگی خشونت شوهران علیه زنان می‌تواند به طلاق، انحراف زن، فرار زن از منزل و اختلال در سلامت روانی کودکان منجر شود. ادامه می دهد:  از سوی دیگر، در سطح اجتماعی نیز خشونت شوهران علیه زنان می‌تواند مسبب از دست دادن کرامت انسانی زنان در اجتماع و به وجود آمدن احساس ناتوانی درآنان، محرومیت از حقوق اساسی و اولیه انسانی و به طریقی مشابه تداوم تبعیض و خشونت در نسل‌های بعدی شود.

 وی می افزاید:  می توان گفت ضرب و شتم زنان، سلطه نظام‌مند و کنترل اجتماعی زنان توسط مردان است. همه مردان به طور بالقوه می توانند از خشونت به عنوان ابزاری قدرتمند برای مطیع ساختن زنان استفاده کنند. سوء استفاده از زنان موجب وابستگی آنها می شود و  مردان را قادر به اعمال قدرت و کنترل بر زنان می کند.

استاد دانشگاه مازندران واقعیت سلطه مردان در سطوح مختلف جامعه ، مهم‌ترین عامل موثر در حفظ سوء استفاده از زنان می‌داند و توضیح می دهد: مردسالاری«پدرسالاری» دو مولفه اساسی دارد، ساختار، که در آن مردان قدرت و امتیاز بیشتری نسبت به زنان دارند و ایدئولوژی که به این ساختار مشروعیت می بخشد. لذا می توان گفت که یکی از عوامل اصلی در خشونت علیه زنان، مردسالاری است. همچنین، جوامعی که در آنها خویشاوندی تفوق دارد، به بسط نوعی «مراقبت اخلاقی افراطی» گرایش دارند که این امر باعث بوجود آمدن جرایمی در دفاع از نظم اخلاقی می‌شود. با این استدلال ، بهتر می‌توان خودکشی‌های تقدیرگرایانه و قتل‌های شرافتی زنان را در استان‌های کمتر توسعه یافته ایران تبیین کرد.

 عضو هیات علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه مازندران با اشاره به این مطلب که  در ایران خودکشی زنان که ناشی از انتظام اجتماعی افراطی، اوج تجلی عینی خشونت علیه زنان است. ادامه می دهد: برخی از تحقیقات انجام شده در ایران، از جمله نگارنده این سطور، نشان می‌دهد که نوع غالب خودکشی‌ها در میان زنان و دختران در مناطق کمتر توسعه یافته ایران از نوع خودکشی تقدیرگرایانه است. خودکشی‌هایی که از تحمیل بیش از حد هنجارها بر آنها ناشی می‌شود. در واقع، این نوع خودکشی‌ها، متضمن ر‌هایی از یک موقعیت هنجاری است که چار‌ه‌ای جز آن وجود ندارد.

 استاد جامعه شناسی و عضو هیات علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه مازندران قتل های شرافتی«ناموسی» مثل رومینای نوجوان در گیلان و خودکشی‌های تقدیر گرایانه زنان و دختران در اقصی نقاط ایران «بویژه غرب و جنوب کشور»، دو روی یک سکه دانست و اظهار کرد:. در ایران، موارد زیادی وجود دارد که زنان و دختران مناطقی که کنترل اجتماعی غیر رسمی و فشار سنت‌های اجتماعی بسیار بالاست، به خاطر ترس ناشی از ازدواج تحمیلی یا امتناع از ازدواج تحمیلی، اتهام روابط نامشروع، شرم از ارتکاب یا تجربه عملی ناشایست، ترس از مواجه شدن با حملات وحشیانه بستگان مذکر خود«پدر، برادر، همسر، پسرعمو و ...» مرتکب خودکشی می‌شوند.

وی در پایان این یاداشت تحلیلی  تاکید می کند: افزایش میزان شوهرکشی در ایران نیز به نوعی بازتابی از آسیب‌زایی ساختار اجتماعی جامعه است. به عبارت دیگر، افزایش شوهرکشی نیز نمودی دیگر از بودی «ساختاراجتماعی» است که گاه به صورت خودکشی، گاه به صورت قتل شرافتی و گاه نیز به صورت شوهرکشی متجلی می‌شود. در واقع می‌توان گفت که تصور زن و مفهوم زن به مثابه دارایی مرد، به قتل رساندن وی را نیز توجیه می کند.

حمیدرضا گل محمدی تواندشتی 

انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

حجت الاسلام عالیشاه گفت:با همکاری و تعامل همه دستگاه ها می توانیم اقدامات مطلوبی برای نیازمندان ارائه دهیم.

رئئیس کل دادگستری مازندران: سند تحول قضایی پیشرو ومحرک است

دادستان مرکز استان : در مسیر حفظ حقوق مردم و بیت المال با هیچ کس تعارف نداریم

زبان به‌عنوان ابزاری برای درک و تفکر شناخته می‌شود

معاون استانداری مازندران: 30 درصد تولیدات سلولزی کشور در مازندران تولید می شود

مدیر کل آموزش و پرورش مازندران در جلسه شورای اداری شهرستان سیمرغ با تاکید بر محوریت شورای آموزش و پرورش در نهاد تعلیم و تربیت

افزایش 20 درصدی تولید گل نرگس در مازندران/ اشتغالزایی برای بیش از 5 هزار نفر

استاندار مازندران : ارایه خدمات در میز خدمت دستگاه ها به مردم اطلاع رسانی شود / بکارگیری افراد کارآمد در میز خدمت

مدیرعامل جمعیت هلال احمر مازندران: 238 خانه هلال روستایی در مازندران فعال شده است

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سیمرغ: 166 هکتار از زمین‌های این شهرستان برای اجرای طرح زراعت چوب شناسایی شد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی مازندران: دفاع از ولایت مهم‌ترین ویژگی تمدن ساز حضرت زهرا (س) است

کارخانه تصفیه روغن خوراکی در بهشهر احداث می‌شود

معاون توسعه گمرک ایران: دفتر مستقل گمرک در پایانه صادرات برنج راه اندازی می شود

نماینده ولی فقیه در مازندران: حضرت فاطمه (س) اسوه زندگی و الگوی ولایتمداری است

بازگشت آقامعلم به شهر خسته؛ مجید جلالی سرمربی نساجی مازندران شد

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به دفاع جانانه حضرت زهرا(س) از امام زمان خویش، گفت: هدف قیام حضرت زهرا (س) حفظ ولایت و ایستادگی در برابر ظالم بود.

115 هزار خانوار مازندرانی عضو صندوق بیمه روستائیان و عشایر هستند

نوسانات اقتصادی آمار زندانیان مهریه در مازندران را افزایش داد

قابلیت تئاتر های خیابانی بیشتر از تئاتر های صحنه ای است

فرمانده انتظامی شهرستان سیمرغ از دستگیری 2 قاچاقچی دستگاه بیت کوین خبر داد.

شوراهای اسلامی روستا و دهیاران مازندران به کمک نهضت سوادآموزی می‌آیند

فرمانده سپاه کربلا: 4 هزار پایگاه مقاومت بسیج در مازندران پایگاه سلامت می‌شوند

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی مازندران: برنامه بهره وری برای رشد تولید در مازندران تهیه می شود

دژپسند: بانک‌ها حق دریافت سود بالاتر از ضوابط بانک مرکزی را ندارند

استاندار مازندران: کارکرد میز خدمت دستگاه‌ها به اطلاع مردم برسد

روحانیون پرنفوذی که در دهه 90 فوت کردند؛ جای خالی 7 روحانیِ سیاستمدار، اعتدالی، رفیق رهبری و یار امام

فرماندار شهرستان سیمرغ با بیان اینکه آمار بیماران کرونایی در سطح این شهرستان کاهش یافته است

حساسیت در ارتباط با ایجاد قطار و مترو حتی به دفتر نماینده ولی فقیه در استان مازندران هم رسیده است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی مازندران: وضعیت هشدار کرونایی مازندران محصول سفرهای غیرضروری است

200 روستای مازندران به اینترنت نسل‌4 متصل می‌شوند

تیم طراحی فضای آموزشی با راهنمایی استاد معماری دانشگاه مازندران رتبه برتر این دوره را به خود اختصاص داد

معاون علوم و فناوری ستاد کل نیرو‌های مسلح: نخستین واکسن ایرانی کرونا نتیجه تلاش‌های شهید فخری زاده بود

نامه سرگشاده دبیر خانه کارگر به نمایندگان مازندرانی عضو کمیسیون تلفیق ؛ دریابیگی : نگذارید بیش از این کمر ضعفا زیر بار سنگین تورم خم شود

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران: زنان شهیده نماد استقامت و ایثارگری هستند/ افتخارآفرینی پرستاران در عرصه های مختلف

فرمانده سپاه فریدوننکنار: 210 بیمار کرونایی با طرح شهید سلیمانی در فریدونکنار شناسایی شدند

نماینده ولی فقیه در مازندران: مازندران نیازمند قطارهای محلی پرسرعت است

نماینده ولی فقیه در مازندران: ایجاد اشتغال و توانمندسازی مددجویان یک ضرورت است/ انتقاد از بروکراسی حاکم بر نظام اداری

رئیس کارگروه رایانش زیستی معاونت فناوری ریاست جمهوری در گفت‌وگو خبرنگار ما : تولید واکسن داخلی را مدیون حمایت‌های رهبری هستیم/ حرف بیگانگان را به توانمندی داخلی ترجیح ندهیم

وزیر بهداشت با اشاره به مجوز استخدام 52 هزار نیروی جدید در این وزارتخانه، اعلام کرد که حدود 20 هزار نفر آنان پرستار خواهند بود.

رازجویان با بیان اینکه دستگاه‌های اجرایی استان جهت تخصیص اعتبارات پیگیری‌های بیشتری داشته باشند،

مازندرانی ها 47 میلیارد تومان زکات پرداخت کردند

مسئول بسیج رسانه مازندران: تقویت جبهه رسانه ای انقلاب هدف بسیج رسانه است/ اجرای 8 جشنواره

ممنوعیت تردد خودرویی در مازندران از سه‌شنبه تشدید می‌شود

وفاق و همدلی در مقابله با کرونا، پیام سفر وزیر بهداشت به مازندران

بیش از 50 درصد خاک‌های زراعی ایران دچار کمبود یک یا چند عنصر غذایی است

نوزدهمین آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن به صورت مجازی برگزار می گردد

نماینده مردم قائم شهر در مجلس شورای اسلامی: کشاورزی سنتی به صنعتی تبدیل شود

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی مازندران: طرح های موفق اشتغال روستایی الگو سازی شود/ تاکید بر آموزش تولید لیمو ترش گلخانه ای

خیز ملایم قیمت برنج در مازندران بعد از رکود پاییزی

استاندار: رفتار مردم مازندران نشان می‌دهد کرونا را جدی نگرفتند