آخرین مطالب

خصوصیات سبک زندگی دینی آیین زندگی

خصوصیات سبک زندگی دینی

  بزرگنمایی:

گروه آیین زندگی: با توجه به برخی حداقل‌های دینی می‌توان درباره‌ی برخی خصوصیات، ابعاد و اجزاء یک زندگی دینی گمانه‌هایی مطرح ساخت.

سبک زندگی دینی، تلفیق وضعیت کنونی زندگی با محوریت مفاهیم دینی است - ایسنا

 به گزارش پایگاه خبری فجر شمال، خصوصیات سبک زندگی دینی، با توجه به برخی حداقل‌های دینی می‌توان درباره‌ی برخی خصوصیات، ابعاد و اجزاء یک زندگی دینی گمانه‌هایی مطرح ساخت.

حرکت کلی زندگی

زندگی دینی ذیل یک برنامه‌ی کلان سلوکی قرار دارد که بر اساس آن همه‌ی زندگی حرکتی برای نزدیک شدن به خداوند است؛ این برنامه البته برنامه‌ی پویایی است و برای همین به‌طور دائم نیازمند تنظیم است؛ از این رو تفکر در چند و چون این برنامه و تنظیم صورت کلی آن نیازمند پرداختن مستقیم است.

بنابراین ملاحظه می‌کنیم که علی‌رغم اینکه در مقولات سبک زندگی رایج، عنوانی درباره‌ی کلیت زندگی و حرکت آن مطرح نیست؛ در اینجا کلیت حرکت به سمت مقصد و تنظیم برنامه‌ی پویای آن نیازمند صرف وقت و توجه است و لازم است فصلی در زندگی برای آن باز شود؛ مشارطه، مراقبه و محاسبه و صرف وقت برای دست‌یابی به خودآگاهی به حال و مقام خود را می‌توان بخشی از این مقوله دانست که به‌طور مستقیم به آن پرداخته می‌شود، هرچند که این کلیت بر سایر اجزاء و بخش‌ها و ابعاد که در ادامه خواهد آمد، سیطره دارد.

اوقات

حرکت کلی و برنامه‌ی سلوکی، متناظر با اوقات است و توجه به خصوصیات اوقات در این میان اهمیت بسیار زیادی دارد. در واقع برنامه‌ی روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه‌ی زندگی دینی بر بستر زمان‌ها با خصوصیات مخصوص به خود انجام می‌شود.

هر ساعت از شبانه روز، هر روز در هفته و ماه، و هر ماه در سال و هر مقطع از سن، انسان دارای خصوصیات ویژه‌ای است و متناسب با بخشی از حرکت و فعالیت انسان است. مثلاً نمی‌توان از برنامه‌ی روزانه‌ی زندگی سخن گفت و از سحر و بین‌الطلوعین سخنی به میان نیاورد. چرا که سحر و بین‌الطلوعین به نوعی تعیین‌کننده‌ی سرنوشت سایر ساعات انسان در طول روز است. با توجه به اموری از این دست است که می‌توان مدعی شد اوقات خود یکی از مقولات اساسی در زندگی دینی است.

مناسک عبادی

در زندگی مطلوب دینی همه‌ی افعال و حالات می‌تواند عنوان عبادت به خود بگیرد، اما در این میان بخشی اساسی‌تر و بنیادین‌تر وجود دارد که به‌عنوان مناسک عبادی مشخص شناخته شده است. اگر تمام زندگی مؤمن عبادت باشد این اجزاء ارکان این زندگی عبادی را تشکیل می‌دهند، از این‌رو می‌توان به‌عنوان رکنی مستقل در زندگی از آن یاد کرد که در ردیف اصلی‌ترین و مهم‌ترین امور زندگی قرار دارند.

نماز، روزه، حج، دعا، زیارت، مناجات، رفتن به مسجد و شرکت در روضه مصادیقی از مناسک عبادی است که فصل مهمی از زندگی را تشکیل می‌دهد.

صفات اخلاقی

بخش بسیار مهمی از زندگی دینی که در برنامه‌ی سلوکی به آن پرداخته می‌شود، توجه به اوصاف و خصوصیات اخلاقی خویش است. سطح ابتدایی آن توانمندی برای کنترل رفتارها بر اساس ضوابط است و سطح دیگر آن به ارزیابی و تغییر خصوصیات اخلاقی، روانی یا روحی اختصاص دارد. در واقع یکی از ارکان زندگی دینی این است که انسان به‌صورت مداوم، با صرف وقت و توجه و توان فراوان تلاش می‌کند خصوصیاتی را در خود از بین ببرد و خصوصیاتی را در خود ایجاد کند. در جای خود از تقدم و تأخر این صفات از نظر وجودی و نیز از نظر اصلاحی بحث شده است.

آنچه در اینجا محل بحث است این است که این موضوع نیز در زمره‌ی مهم‌ترین امور زندگی دینی است که نمی‌توان از مقولات اصلی زندگی سخن گفت و از آن سخنی به میان نیاورد. بسیاری از اموری که امروزه ذیل سبک زندگی قرار می‌گیرد می‌تواند به‌ عنوان بخش کوچکی از سطح اول این بخش مورد توجه قرار گیرد.

تفکر

اگرچه باید تفکر در سراسر زندگی جریان داشته باشد اما لازم است، فصلی خاص در زندگی برای آن گشود و وقتی مشخص را به آن اختصاص داد. تفکر در خلقت، نعمت‌های الهی، اوصاف الهی، قیامت، مرگ و... نیازمند گشودن فصلی در زندگی به نام تفکر به‌عنوان یک عمل ارادی است. وقتی را باید به آن اختصاص داد و برنامه‌ای باید برای آن داشت. در زندگی دینی مشخصاً تمرین و ممارست برای برخی «به یاد بودن‌ها» موضوعیت دارد. معارفی در دین بیان شده است که تفکر و تعمق در آن‌ها بخش مهمی از حیات انسان را تشکیل می‌دهد.

سبک زندگی از دیدگاه اسلام، به مجموعه ای از موضوعات مورد قبول اسلام در عرصه زندگی اشاره دارد که براساس آن، معیار رفتار ما باید مبتنی بر اسلام و آموزه های اسلامی باشد. خدا محوری و حاکمیت ارزش های اسلامی در زندگی از مهمترین معیارهای سبک زندگی مورد تأیید اسلام است؛ در واقع، در این سبک زندگی، زندگی فردی و اجتماعی افراد باید مبتنی بر اسلام و رهنمودهای قرآنی باشد.

اسلام با احکام جاودانه خود، سبکی آرمانی و در عین حال واقع گرایانه را پیشنهاد نموده است که مبتنی بر نگرشی متعالی به هستی و انسان است و آدمی را موجودی مسئول و مختار می داند که سرنوشت او به دست خودش رقم می خورد؛ در این سبک زندگی، غایت آموزه های دینی رهایی از سبک زندگی غیر اسلامی و رسیدن به حیات طیبه می باشد که ایمان و عمل صالح، ملاک و معیار اساسی سبک زندگی اسلامی و دستیابی به حیات طیبه است.

در این سبک از زندگی، انسان به طور طبیعی مدلی را که بیشترین هماهنگی را برای دستیابی به قرب الهی داراست، در زندگی فردی و اجتماعی خود مطلوب می داند و تقرب به خدا و لقاء الله را هدف نهایی خود می بیند؛ از این رو، همه شئون زندگی خود را؛ از نماز و عبادت تا کسب و کار، تحصیل، تفریح، معاشرت، بهداشت، خوراک، معماری، هنر، سخن گفتن، تولید، مصرف، آراستگی ظاهری و امثال آن را در مسیر این هدف قرار می دهد.

در اسلام، سبک زندگی بر اساس سه محور اعتقادات، اخلاقیات و وظایف عملی (عبادات) استوار است. اما اعتقادات یعنی ایمان و عقیده به توحید، نبوت و معاد. این سه اصل، شالوده دیانت اسلام را تشکیل می دهند. اخلاقیات، یعنی مسلمان ویژگی های درونی و روانی خود را به گونه ای بسازد که با کلیت این سیستم مفهومی هماهنگ و منطبق باشد. شاید محکم ترین تعبیر قرآن در این زمینه همان تقوا باشد که می توان آن را «ترس آمیخته با احترام از خداوند» معنا کرد.

و امر سوم هم وظایف عملی و عبادات است. از آن جایی که پیام اصلی اسلام، توحید است و یکی از مراحل آن، توحید در عبادات است، پس از قبولی قلبی و اقرار زبانی به اصول فوق، باید عمل به ارکان را مکمل موجود بودن شمرد. عبادات یا وظایف عملی، بخش مهمی از مجموعه اعمال و رفتارها را تشکیل می دهد که در فرهنگ اسلامی به عنوان فروع دین شناخته شده است و در کنار اصول دین قرار دارد.

 بر این اساس، تعالیم اسلام تمام وظایف زندگی را پوشش می دهد و سبک زندگی برگرفته شده از آن، سبک زندگی ایده آل و مطابق با فطرت بشریت است. در نهایت می توان گفت سبک زندگی اسلامی جامعیت داشته و مولفه های مختلفی را در بر می گیرد که از جمله آن مولفه اجتماعی، عبادی مولفه باورها به مفاهیم هستی شناختی، مولفه اخلاق، مؤلفه مادی، مولفه تفکر و علم  و... است و برای هر کدام تعاریفی بیان شده است. مثلا مؤلفه اجتماعی به وظایفی اشاره دارد که فرد در ارتباط با دیگران، فراتر از خود و خانواده هسته ای خود انجام می دهد.

مولفه های عبادی به وظایفی اشاره دارد که رابطه بین فرد و خداوند را به عنوان عبد و مولا نشان می دهد و اعم است از عبادات مشخص، مثل نماز، روزه، تلاوت قرآن، ذکرهای مستحبی، حج و... و رفتارهایی که رسما نام عبادت ندارند، اما فرد به نیت اطاعت از خداوند آن را انجام می دهد.

مؤلفه دیگر، باورها به مفاهیم هستی شناختی، انسان شناختی، خداشناختی است؛ این مؤلفه نیز اشاره دارد به این که در فرد درونی شده و در لایه های زیرین عاطفی و شناختی او حضور دارند و به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه، نقش تعیین کننده ای در رفتارها دارند.

مولفه دیگر اخلاق است که به صفات و رفتارهای درونی شده ای از فرد گفته می شود که وظیفه رسمی و قانونی او شمرده نمی شود و با ترک یا انجام آن کسی او را مواخذه یا تشویق نمی کند.

عبدالرضا محمودی،مدیر مدرسه علمیه امام مهدی موعود،
گروه قرآن و عترت
پایگاه خبری فجر شمال

انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

تجلیل از بانوان نمونه شهرستان آمل

پیام تبریک استاندار مازندران به مناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) و روز زن

توزیع 2000کیلو گوشت نذری بین نیازمندان 10شهر مازندران

اجرای قوانین ایثارگری سالانه به 126 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

حماسه 6 بهمن نشانگر دشمن شناسی مردم آمل

راه اندازی مجدد خط PM1 شرکت چوب و کاغذ مازندران

تغییر مدیریت‌ها ابتکار و خلاقیت را به جامعه تزریق می‌کند

بنیاد حضرت مهدی(عج) به دنبال نهادینه کردن فرهنگ مهدویت و رفع شبهات است

برکات حوزه در عرصه های گوناگون انکارناپذیر است

مردم بافرهنگ مازندران ولایتمداری را در عمل ثابت کردند

آینده نگری و توسعه محوری در طرح جامع

جوانان در پروژه های مهم جویبار باید مشارکت داشته باشند

اجرای طرح ظفرشش در سطح هفت شهرستان مازندران،

دو کارگر مازندرانی رتبه های برتر پانزدهمین دوره مسابقات قرآن کریم ویژه جامعه کار و تلاش را به خود اختصاص دادند

دستگیری افراد هتاک به مازندرانی ها در فضای مجازی

مازندران تنها استان دارای طرح ویژه شهرسازی

سال 99به عنوان سال پایان دولت گذشته پرتکرار ترین سال تخلف بوده است

همایش ائمه جماعات و مبلغان طرح امین در شهرستان آمل

با موضوع مقدمات اجرای ساخت 100 واحد مسکن مددجویی در سطح استان

آیین تکریم و معارفه فرماندار شهرستان بهشهر

پیوند زدن فراز و فرودهای جمعیتی مازندران به مسایل اقتصادی صرف، نادرست است

اعمال محدودیت مدیریت زمان، مدیریت سفر به خاطر عدم وجود زیرساخت های مناسب جاده ای درمازندران

مازندران برای توسعه فقط به همدلی و وفاق نیاز دراد

سیاست تجمل و تشریفات موجب بی میلی جوانان به ازدواج را رقم زده است

شدت کاهش جمعیت بومی در مازندران

رسانه ها زمینه ساز مشارکت خودجوش مردم برای گرامی داشت دهه فجر

رو به کاهش بودن جمعیت جوان استان

مازندران زیر پوشش سبز مورد غفلت واقع شد ه است

بسیج اساتید به‌عنوان بسیج نخبگان برای همگان یک بسیج الگو به‌شمار می‌رود

موافقت شورای گسترش با ایجاد 9 رشته جدید در دوره‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه مازندران

سند آمایشی منطبق بر شرایط استان در حال تدوین است

صدا و سیما و رسانه ها باید در جهت معرفی آیت الله محمد کوهستانی(ره) به جامعه تلاش کنند

اعزام 22تفر از همسران و فرزندان کارکنان شرکت گاز مازندران به مسابقات ملی قرآن

دستگاه های متولی؛ بسترها را برای استقبال از مسافران نوروزی آماده کنند

گام برداشتن فرزندان درمسیر قرآن، آرامش خاطر خانواده ها

انتخابات اعضای هیات مدیره اتحادیه مووسسات و تشکل‌های قرآن و عترت استان مازندران

مملکت ما متعلق به امام زمان (عج) است، حق شهدا را ادا کنیم

مادران و همسران شهدا مدافعان واقعی آرمان‌های انقلاب و ولایت هستند

حدود 70 درصد جرایم ناشی از مواد مخدر

حساس بودن شهرداران نسبت به مباحث زیست محیطی و طرح های شهری

جامعه به یک تحول اساسی در ادارات نیار دارد

پاکسازی پارک‌های مرکز مازندران از سارقان و معتادان متجاهر

ضرب‌الاجل 48 ساعته برای تردد در جاده جایگزین سد هراز

مساجد در دین و فرهنگ ما همواره جایگاهی ویژه دارد

همزمان با سراسر کشور آغاز به کار «پویش کودکان سایبری» از 25 دی ماه 1400 در مازندران

خوشا به حال مادران شهدا که فرزندان خود را برای خدا قربانی کردند

یادواره شهدای ورزشکار مازندران

ضرورت تهیه و اجرای طرح های قرآنی ویژه بانوان در مازندران

جنبه های نمایشی در قرآن

خصوصیات سبک زندگی دینی