آخرین مطالب

یادداشت اختصاصی از دکتر معصومه حسین زاده در صفحه اقتصاد

اوکراین الگویی برای توقف مذاکرات ایران در وین کشاورزی و اقتصادی

اوکراین الگویی برای توقف مذاکرات ایران در وین

  بزرگنمایی:

بعداز شروع حمله روسیه به اوکراین و زیر پا گذاشتن قوانین منع استفاده از سلاحهای هسته ای و صف آرایی نظامیان روسی و حمله به اوکراین و نظامیان و غیر نظامیان و حتی کودکان و حمله وحشیانه به تمامی نقاط این کشور نشان از آن دارد که حتی به قوانین بین اللملی نیز اطمینانی نیست. اوکراین تمامی سلاحهای هسته ای خود را به روسیه تحویل داد و مبنا را براساس صلح جهانی قرار داد اما در کمال ناباوری دیده ایم که پوتین باتمام سیاست های غلطش این اشتباه و رفتار غیر سیاستمداری و غلط نظامی را مرتکب شده حال سوال اینجاست چه تضمینی وجود دارد که ایران در مذاکرات وین تعهد دهد که ساخت سلاح هسته ای را پیگیر نشود و کلا سیستم هسته ای خود را تعطیل کند و از آن طرف مورد حمله هسته ای جهان قرار نگیرد و در جنگی ناخواسته به نام جنگ جهانی سوم قرارگیرد؟  قوانینی که به نام قوانین صلح جهانی نوشته می‌شود و فقط باید از سوی کشورهای کمتر توسعه یافته و یا کشورهای ضعیف اقتصادی مورد رعایت قرار گیرد. مذاکرات وین بعد از گذشت 10 ماه هنوز به هیچ نتیجه قابل استنادی نرسیده است و کم کم داریم به این باور می‌رسیم که غرب و شرق به هیچ عنوان قابل اعتماد نیستند و تعهدی بابت امضایشان ندارند. رئیس جمهور روسیه درحالی از ماه ها قبل آغاز جنگ برعلیه اوکراین را تدارک دید که حتی بفکر تامین لجستیکی سربازان خود نبوده و فقط جنون جنگی را دوست داشته است. موجود بدون آلارم نرمالیته چگونه می‌تواند طرف اعتماد ما باشد و چرا مسئولین و تصمیم سازان سیاسی کشور به این کشور و سران نظامی و خصوصا بیمار جنگی به نام پوتین باید اعتماد کنند؟ و اساسا اگر آمریکا غیرقابل اعتماد است چین و روسیه بیشتر غیرقابل اعتماد می‌باشند. شخصی که سالها خود را تنها فرد تصمیم گیرنده کشورش می‌داند و با سران نظامی کشور خود همچون افراد احمق و نادان رفتار می‌کند آیا قابل اعتماد و هم پیمانی می باشد. آینده دنیا همچنان مانند صدسال قبل به انگشت اشاره شرق و غرب بستگی دارد و در این شرایط بحرانی هرگز نباید هیچ قرادادی امضا شود و وقتی رئیس جمهوری به مردم کشورش رحم نمی‌کند آیا جان ملت های دیگر برایش مهم است؟ اینجاست که مسئولین کشور مان باید به واقع سیاست نه شرقی و نه غربی را دنبال کنند. پوتین در فکر حمله سریع و برق آسا بوده و احتمال تصرف را در یک هفته می‌داده که خوشبختانه این اتفاق نیفتاده و حتی نمی‌تواند در فکر حمله روان و کمتر از 5 هفته باشد و احتمال اینکه به حمله مدت دار و یا آشفته و رها شده فکر کند نیز نمی‌تواند باشد بلکه باید بعداز شکست و گرسنگی نظامیانش در کمتر از یک هفته بفکر خودکشی و فرار باشد چرا که این جنگ برعلیه مردم اوکراین نبوده بلکه جنگ بر علیه خودش و مردم روسیه بوده و این جنون می‌بایست دیر یا زود به سراغ دیکتاتور شرق می‌رفت چراکه تصور قدرت کاذب و در آرزوی رژه سلاح های پوسیده و زنگ زده انبار شده در ضراد خانه های روسیه همواره در ذهن دیکتاتور شرق متصور بوده است. پوتین در قرن 19 میلادی و با افکار قدیمی جاسوسی و تجاوز فیزیکی به کشورها پیر و منفور شده است و اینک راهی جز فرار یا خودکشی و یا عذرخواهی و پرداخت غرامت به تمامی کشورهایی که تجاوز نظامی یا سیاسی و یا اقتصادی و پزشکی کرده است را انجام دهد.
پوتین یک فرمول اساسی را در آغاز حمله فراموش کرده است و آن عرق ملی و دفاع از پرچم و خاک و کیان کشور است چیزی که مردم اوکراین نیز از آن مستثنی نیستند. و این پیام برای کل دنیا ازسوی مردم ایران نیز می‌باشد که اگر هرگونه فکری درباره حمله به ایران یا دخالت دادن و دامنگیر کردن ایران به آتش جنگ جهانی سوم دارند زهی خیال باطل .خطاب به مسئولین کشورمان می‌گویم: هوشیارانه تصمیم بگیرید. صحن مذاکرات را ترک کنید و یا به هیچ عقد قراداد منع تدارک سلاح هسته ای تا پایان جنگ و نتایج جنگی بین روسیه و اوکراین تن در ندهید و اولویت مذاکرات را بر مسائل اقتصادی و رفع تحریمات اقتصادی و تجارت جهانی و عدم مداخله ایران درهرگونه جنگهای منطقه ای و جهانی قرار دهید. اقتصاد ضعیف روسیه با شروع جنگ پس از 5 روز 20 درصد افت داشته و حال تصور کنید که این اقتصاد بخواهد یک جنگ بلند مدت را رهبری کند و حتی توان سیر کردن ارتش خود در جنگ را داشته باشد پس در نتیجه ابتدا آذوقه ارتش خود را بر گردن کشورهای متحد خود می‌گذارد و سپس اجحافات بعدی را تحمیل می‌کند و این در حالیست که کشور ایران در حال حاضر خود از تامین معیشت ملت خود بامشکل روبروست و در نتیجه باید اول مذاکرات وین را با دقت بیشتر و خارج از حیطه شرکت در هرگونه جنگ دنبال یا ترک کرد و سپس مسئولین داخلی کشور بفکر تامین ملت خود باشند و رضایت و رفاه حداقلی را تامین کنند تا اولین حامی در صورت وقوع جنگ جهانی سوم همین ملت مظلوم و شریف باشند. هرچند ما هنوز در حال دادن هزینه برای 8 سال جنگ تحمیلی هستیم که همین روسیه عامل اصلی اتفاق و تزریق سلاح جنگی ومیکروبی و اعصاب به کشور عراق بوده است. پوتین حتی خطرناک‌تر و بیمارتر از هیتلر می باشد بطوری که در جنگ سوریه باتمام حسن نیتی که ایران در دفاع از آن کشور داشت و به احتمال زیاد می‌بایست بعد از جنگ سوریه سهمی از آبادانی و تولید و صادرات به آن کشور را داشته باشد به راحتی ایران را از آن سهم منها کرده و تمام اقتصاد بعد از جنگ سوریه را خود به دست گرفته است .این بیمار این اعتقاد را دارد که بخش بزرگی از خاورمیانه باید تحت تصرف روسیه قرار گیرد و این اعتقاد را دارد بخش عظیمی از شرق بعد از فروپاشی شوروی یتیم شده اند و او باید در نقش پدر یا پدر بزرگ آن منطقه دوباره همه را زیر پرچم فاشیست قرار دهد و اینکار پدرانه را با سرکوب و جنگ و حمله و تصرف در ذهن خود می‌پروراند. پیام به تصمیم سازان کشور اینکه اول مردم خود را در اولویت قرارد دهید و از فاشیست های شرق و امپریالیست های غرب تا می توانید فاصله بگیرید و هرگز جان و مال و آینده ملت شریف ایران را برکفه ترازوی مبادلات وین و یا هر مذاکره ای بدون اولویت دادن مردم خود قرار ندهید.
فقط یادتان باشد چقدر از مردم عزیز ایران بر اثر بد عهدی و بد قولی همین پوتین بیمار و دیکتاتور به دلیل ندادن واکسن و تاخیر در رساندن آن حتی از کشورهای بی طرف جان خود را ازدست دادند و چندین هزار خانوار داغدار شدند. امروز روز خوش عهدی با پوتین و غرب نیست امروز روز حمایت از ملت شریف ایران است و اشتباهات 8 سال جنگ تحمیلی تکرار نشود و اشتباهات جنگ میکروبی ( کرونا ) تکرار نشود و حاشیه امن برای ملت تامین و برقرار گردد. بدانید کس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من.
صفحه اقتصاد
معصومه حسین زاده

 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

مدیون شهدا و رزمندگان دفاع مقدس هستیم

ویزیت رایگان پزشکان متخصص از بیماران روستاهای دودانگه ساری

پیام مشترک فرماندار و امام جمعه شهرستان سیمرغ به مناسبت آغاز هفته وحدت

جانبازان یادگاران روز‌های عشق و حماسه‌ هستند

توزیع 100بسته لوازم التحریر در بین دانش آموزان نیازمند سیمرغ

چهلمین برنامه پنجشنبه‌های شهدایی در سوادکوه برگزار شد

صدور 8 فقره مجوز صنایع تبدیلی و غذایی در بخش کشاورزی سیمرغ

افتتاح مسکن محرومین در شهرستان سیمرغ

تقدیر از مدیر امور آبفا شهرستان سیمرغ

آیین آغاز سال تحصیلی جدید در دانشگاه مازندران برگزار شد

آیین تکریم و معارفه رئیس جهاددانشگاهی مازندران برگزار شد

تجلیل از خانواده سردار شهید صمصام طور در سیمرغ

جهت اخذ تسهیلات به بانکهای عامل شهرستان معرفی شدند

کسب رتبه عالی استانداری مازندران در ارزیابی عملکرد وزارت کشور

استاندار مازندران: دستاوردهای والای دفاع مقدس باید در جامعه تبیین شود

جلسه شورای اداری شهرستان بابلسر

ضرورت ترویج و نشر آثار دفاع مقدس در جامعه

بازگشایی مدارس استان در سال تحصیلی 1403-1402 با حضور استاندار مازندران

نگاهی بر کتاب لهجه ی صلح

نشست هم‌فکری مجموعه‌ دانشجویی دانشگاه‌های استان مازندران با معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم و مدیرکل پشتیبانی فرهنگی و اجتماعی

نشست شورای فرهنگ عمومی مازندران برگزار شد

مراسم آغازین سال تحصیلی با محوریت فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های استان در دانشگاه مازندران برگزار شد

رقابت استعدادهای برتر برای بورس دانش در دانشگاه مازندران

هفتمین نشست معاونان و مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های منطقه 2 کشور به میزبانی دانشگاه مازندران

پیام تبریک رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان سیمرغ

آئین استانی نواختن زنگ مهر در شهرستان سیمرغ نواخته شد

پیام تبریک فرماندار شهرستان سیمرغ به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید و بازگشایی مدارس

اجرای دستورالعمل اعطای پایه تشویقی مصوب وزارت علوم در دانشگاه مازندران

از رییس مرکز آپای دانشگاه مازندران تجلیل شد

هشت سال دفاع مقدسی قطعه بی نظیری از تاریخ انقلاب اسلامی

غبارروبی و عطرافشانی گلزار شهدای دستکنده کلای و گلزار شهدای خوشنام شهرستان سیمرغ

برگزاری 310عنوان برنامه طی هفته دفاع مقدس در شهرستان سیمرغ

نظام استکباری سرنوشتی جز فروپاشی و نابودی ندارد

برپایی یادواره شهدای دانش‌آموز شهرستان سیمرغ

یادواره شهدای دانش‌آموز و معلم شهرستان سیمرغ برگزار می شود

برنامه های نشاط آور و امیدبخش در مدارس با روش های هنری عملیاتی شود

تجلیل و تکریم پیشکسوتان دفاع مقدس و مقاومت مازندران

همایش تجلیل و نکوداشت از پیشکسوتان دوران دفاع مقدس در سیمرغ

جشن شکوفه‌ها در سیمرغ برگزار گردید

نشست مردمی نماینده عالی دولت در شهرستان سیمرغ

ارائه خدمات فرهنگی کمیته امداد شهرستان سیمرغ به 190 دانش‌آموز

اعلام نتایج برترین‌های بخش ملی تئاتر خیابانی اشکواره حسینی

قدردانی ویژه از شهرداری و شورای اسلامی ایزدشهرصورت پذیرفت

برگزاری نشست ساخت و ساز غیر مجاز در شهرستان سیمرغ

نشست کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در سیمرغ

رسیدگی به پرونده کیفری درشعبه102کیفری رامسر به صورت برخط در سامانه سهراب

بازخوانی عملیات والفجر 8 دفاع مقدس به مدت سه شب در موزه فرهنگی دفاع

نمایش خیابانی «یحیی و ترلان» در ایزدشهر اجرا شد

اجرای نمایش‌های «من یک زنم» و «پایان در شروع نقطه صفر» در اشکواره حسینی

افتتاح بخش ملی تئاتر خیابانی ششمین «اشکواره حسینی» در نور