آخرین مطالب

یادداشت اختصاصی از دکتر معصومه حسین زاده در صفحه اقتصاد

اوکراین الگویی برای توقف مذاکرات ایران در وین کشاورزی و اقتصادی

اوکراین الگویی برای توقف مذاکرات ایران در وین

  بزرگنمایی:

بعداز شروع حمله روسیه به اوکراین و زیر پا گذاشتن قوانین منع استفاده از سلاحهای هسته ای و صف آرایی نظامیان روسی و حمله به اوکراین و نظامیان و غیر نظامیان و حتی کودکان و حمله وحشیانه به تمامی نقاط این کشور نشان از آن دارد که حتی به قوانین بین اللملی نیز اطمینانی نیست. اوکراین تمامی سلاحهای هسته ای خود را به روسیه تحویل داد و مبنا را براساس صلح جهانی قرار داد اما در کمال ناباوری دیده ایم که پوتین باتمام سیاست های غلطش این اشتباه و رفتار غیر سیاستمداری و غلط نظامی را مرتکب شده حال سوال اینجاست چه تضمینی وجود دارد که ایران در مذاکرات وین تعهد دهد که ساخت سلاح هسته ای را پیگیر نشود و کلا سیستم هسته ای خود را تعطیل کند و از آن طرف مورد حمله هسته ای جهان قرار نگیرد و در جنگی ناخواسته به نام جنگ جهانی سوم قرارگیرد؟  قوانینی که به نام قوانین صلح جهانی نوشته می‌شود و فقط باید از سوی کشورهای کمتر توسعه یافته و یا کشورهای ضعیف اقتصادی مورد رعایت قرار گیرد. مذاکرات وین بعد از گذشت 10 ماه هنوز به هیچ نتیجه قابل استنادی نرسیده است و کم کم داریم به این باور می‌رسیم که غرب و شرق به هیچ عنوان قابل اعتماد نیستند و تعهدی بابت امضایشان ندارند. رئیس جمهور روسیه درحالی از ماه ها قبل آغاز جنگ برعلیه اوکراین را تدارک دید که حتی بفکر تامین لجستیکی سربازان خود نبوده و فقط جنون جنگی را دوست داشته است. موجود بدون آلارم نرمالیته چگونه می‌تواند طرف اعتماد ما باشد و چرا مسئولین و تصمیم سازان سیاسی کشور به این کشور و سران نظامی و خصوصا بیمار جنگی به نام پوتین باید اعتماد کنند؟ و اساسا اگر آمریکا غیرقابل اعتماد است چین و روسیه بیشتر غیرقابل اعتماد می‌باشند. شخصی که سالها خود را تنها فرد تصمیم گیرنده کشورش می‌داند و با سران نظامی کشور خود همچون افراد احمق و نادان رفتار می‌کند آیا قابل اعتماد و هم پیمانی می باشد. آینده دنیا همچنان مانند صدسال قبل به انگشت اشاره شرق و غرب بستگی دارد و در این شرایط بحرانی هرگز نباید هیچ قرادادی امضا شود و وقتی رئیس جمهوری به مردم کشورش رحم نمی‌کند آیا جان ملت های دیگر برایش مهم است؟ اینجاست که مسئولین کشور مان باید به واقع سیاست نه شرقی و نه غربی را دنبال کنند. پوتین در فکر حمله سریع و برق آسا بوده و احتمال تصرف را در یک هفته می‌داده که خوشبختانه این اتفاق نیفتاده و حتی نمی‌تواند در فکر حمله روان و کمتر از 5 هفته باشد و احتمال اینکه به حمله مدت دار و یا آشفته و رها شده فکر کند نیز نمی‌تواند باشد بلکه باید بعداز شکست و گرسنگی نظامیانش در کمتر از یک هفته بفکر خودکشی و فرار باشد چرا که این جنگ برعلیه مردم اوکراین نبوده بلکه جنگ بر علیه خودش و مردم روسیه بوده و این جنون می‌بایست دیر یا زود به سراغ دیکتاتور شرق می‌رفت چراکه تصور قدرت کاذب و در آرزوی رژه سلاح های پوسیده و زنگ زده انبار شده در ضراد خانه های روسیه همواره در ذهن دیکتاتور شرق متصور بوده است. پوتین در قرن 19 میلادی و با افکار قدیمی جاسوسی و تجاوز فیزیکی به کشورها پیر و منفور شده است و اینک راهی جز فرار یا خودکشی و یا عذرخواهی و پرداخت غرامت به تمامی کشورهایی که تجاوز نظامی یا سیاسی و یا اقتصادی و پزشکی کرده است را انجام دهد.
پوتین یک فرمول اساسی را در آغاز حمله فراموش کرده است و آن عرق ملی و دفاع از پرچم و خاک و کیان کشور است چیزی که مردم اوکراین نیز از آن مستثنی نیستند. و این پیام برای کل دنیا ازسوی مردم ایران نیز می‌باشد که اگر هرگونه فکری درباره حمله به ایران یا دخالت دادن و دامنگیر کردن ایران به آتش جنگ جهانی سوم دارند زهی خیال باطل .خطاب به مسئولین کشورمان می‌گویم: هوشیارانه تصمیم بگیرید. صحن مذاکرات را ترک کنید و یا به هیچ عقد قراداد منع تدارک سلاح هسته ای تا پایان جنگ و نتایج جنگی بین روسیه و اوکراین تن در ندهید و اولویت مذاکرات را بر مسائل اقتصادی و رفع تحریمات اقتصادی و تجارت جهانی و عدم مداخله ایران درهرگونه جنگهای منطقه ای و جهانی قرار دهید. اقتصاد ضعیف روسیه با شروع جنگ پس از 5 روز 20 درصد افت داشته و حال تصور کنید که این اقتصاد بخواهد یک جنگ بلند مدت را رهبری کند و حتی توان سیر کردن ارتش خود در جنگ را داشته باشد پس در نتیجه ابتدا آذوقه ارتش خود را بر گردن کشورهای متحد خود می‌گذارد و سپس اجحافات بعدی را تحمیل می‌کند و این در حالیست که کشور ایران در حال حاضر خود از تامین معیشت ملت خود بامشکل روبروست و در نتیجه باید اول مذاکرات وین را با دقت بیشتر و خارج از حیطه شرکت در هرگونه جنگ دنبال یا ترک کرد و سپس مسئولین داخلی کشور بفکر تامین ملت خود باشند و رضایت و رفاه حداقلی را تامین کنند تا اولین حامی در صورت وقوع جنگ جهانی سوم همین ملت مظلوم و شریف باشند. هرچند ما هنوز در حال دادن هزینه برای 8 سال جنگ تحمیلی هستیم که همین روسیه عامل اصلی اتفاق و تزریق سلاح جنگی ومیکروبی و اعصاب به کشور عراق بوده است. پوتین حتی خطرناک‌تر و بیمارتر از هیتلر می باشد بطوری که در جنگ سوریه باتمام حسن نیتی که ایران در دفاع از آن کشور داشت و به احتمال زیاد می‌بایست بعد از جنگ سوریه سهمی از آبادانی و تولید و صادرات به آن کشور را داشته باشد به راحتی ایران را از آن سهم منها کرده و تمام اقتصاد بعد از جنگ سوریه را خود به دست گرفته است .این بیمار این اعتقاد را دارد که بخش بزرگی از خاورمیانه باید تحت تصرف روسیه قرار گیرد و این اعتقاد را دارد بخش عظیمی از شرق بعد از فروپاشی شوروی یتیم شده اند و او باید در نقش پدر یا پدر بزرگ آن منطقه دوباره همه را زیر پرچم فاشیست قرار دهد و اینکار پدرانه را با سرکوب و جنگ و حمله و تصرف در ذهن خود می‌پروراند. پیام به تصمیم سازان کشور اینکه اول مردم خود را در اولویت قرارد دهید و از فاشیست های شرق و امپریالیست های غرب تا می توانید فاصله بگیرید و هرگز جان و مال و آینده ملت شریف ایران را برکفه ترازوی مبادلات وین و یا هر مذاکره ای بدون اولویت دادن مردم خود قرار ندهید.
فقط یادتان باشد چقدر از مردم عزیز ایران بر اثر بد عهدی و بد قولی همین پوتین بیمار و دیکتاتور به دلیل ندادن واکسن و تاخیر در رساندن آن حتی از کشورهای بی طرف جان خود را ازدست دادند و چندین هزار خانوار داغدار شدند. امروز روز خوش عهدی با پوتین و غرب نیست امروز روز حمایت از ملت شریف ایران است و اشتباهات 8 سال جنگ تحمیلی تکرار نشود و اشتباهات جنگ میکروبی ( کرونا ) تکرار نشود و حاشیه امن برای ملت تامین و برقرار گردد. بدانید کس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من.
صفحه اقتصاد
معصومه حسین زاده

 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

وی با بیان اینکه شهدا بهترین انسان ها و مصادیق بارز هستند که دقیقا خواست خدا را عمل کردند

مازندران و جمعیت پنهان ساکن دائم در استان متاسفانه در هیچ بخشی از لحاظ زیرساختی امکان ارائه خدمات مطلوب به مسافران فراهم نیست.

تولیدات صنعتی آن نیازمند برنامه ریزی درازمدت است که باعث شکوفایی صادرات ایران به کشور‌های عربی، آسیای مرکزی واروپایی خواهد شد.

حجت الاسلام عالیشاه با بیان اینکه 12هزار و 500دانش آموز تحت پوشش کمیته امداد استان قرار دارند، گفت: هزار و 700دانشجو نیز تحت پوشش این نهاد حمایتی قرار دارند.

رضایی ادامه داد: جامعه اسلامی نسبت به زن حساس است و دشمن بر روی احساسات کار و مردم را هیجان زده و وارد خیابان می‌‌کند ،

مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در سپاه کربلا: روحانیون باید بابصیرت در مسیر ولایت باشند

فرمانده سپاه کربلا با بیان اینکه دشمن تلاش دارد دانش آموزان کشور که آینده سازان انقلاب اسلامی هستند لائیک شوند

نشست خبری هیات رییسه دانشگاه مازندران با اصحاب رسانه‌های گروهی و مراسم تجلیل از خبرنگاران

در حال حاضر با مشکل تناقض در آمارها مواجه هستیم به‌طوری که هر دستگاهی یک آمار در اختیار دارد

همایش روز جهانی و هفته گردشگری در بابلسر برگزار شد + عکس

یازدید استاندار مازندران از نمایشگاه صنایع دستی هنرمندان مازندرانی در بابلسر+تصویر

توفیق در طرح محمد امین ایجاد دبیرخانه همکاری های حوزه های مختلف با آموزش و پرورش با محوریت امام جمعه

فرماندهی انتظامی نقش بسزایی در مقابله با فتنه‌ها و حفظ امنیت دارد

علم فرد باید در راستای مسیر خدا باشد

مردم به نیت رفع مشکلات جامعه وقف کنند

پیام تبریک معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه به‌مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید

انتصاب مسئول کمیته علمی، پژوهشی کنگره بزرگداشت ده هزار و چهارصد شهید استان مازندران​

تجلیل از واقفین خیر اندیش در نماز جمعه شهرستان بابلسر

آشوب ها و فتنه ها با برنامه ریزی امریکا، دنیای غرب و رژیم صهیونیستی به اجرا در آمد

انتظار فرج امام زمان (عج) نیازمند معرفت افزایی است

نقش برجسته مردم مازندران در دفاع از ایران و درمقابله بااستکبار، استبداد و مبارزه با طاغوت

خریداری سه دستگاه اطفای حریق برای آتش‌نشانی‌های غرب، شرق و مرکز استان

هنر قالب عمیق‌ و نافذی است که روی جامعه گسترده بین المللی نیز تاثیر می گذارد

نماینده ولی فقیه در استان مازندران: برگزاری کنگره شهدای مازندران «جهاد تبیین» است

مانور بازرسی ضربتی و پایش ایمنی در بیش از 650 کارگاه پرخطر استان مازندران

مرغ با قیمت بالاتر از قیمت مصوب نباید در بازار توزیع شود

اختتامیه پنجمین اشکواره فرهنگی و هنری حسینی آمل

رونمایی از کتاب فرهنگ تعزیه در جهان ایرانی

تعزیه‌هایی که «غریب» مانده‌اند

زمان شروع فصل صید وصیادی در مازندران اعلام شد

توزیع بیش از 200 هزار بسته معیشتی از محل موقوفات در مازندران

تضعیف پلیس و قوای انتظامی خیانت است

مهم‌ترین شاخصه انفاق، ایثار و گذشت از مال و جان است

گفت و گوی اختصاصی فجر شمال با رییس تامین اجتماعی بابلسر

تله فقر و راهکار برون رفت از آن (ایران 1401)

دستگیری چند عضو داعش و کومله در اغتشاشات اخیر در استان مازندران

گزارش تصویری دسته روی شهادت امام حسن ع و رحلت رسول اکرم (ص) نور

شبیه‌خوانی «شاهچراغ» به اجرا در آمد.

توزیع بیش از 3500 بسته معیشتی در سیمرغ

تبیین دستاوردهای دفاع مقدس برای دانش آموزان ضرورتی انکار ناپذیر است

امین تارخ چشم از جهان فرو بست

مردم در صف اغتشاشگران قرار نمی‌گیرند

راهیپمایی مردم مازندران در محکومیت حرکات هنجارشکنانه

ولایت‌مداری و تکلیف‌مداری دو مولفه مهم جنگ انقلابی

راهپیمایی سراسری مردم مازندران فردا، بعد از نماز جمعه

پیام استاندار مازندران به مناسبت هفته دفاع مقدس

تقویت جبهه انقلاب موجب عملیاتی شدن سیاست های نظام می شود

خسارت اغتشاشگران به 41 مکان دولتی و مجروح شدن 76 تن از نیروهای انتظامی و بسیجی در مازندران

شبیه‌خوانی «طوفان نوح و قتلگاه امام حسین(ع)» به اجرا در آمد + عکس

علم و دانش خمیرمایه بیانیه گام دوم انقلاب است